BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Teknoloji kullanımda iyi üretiminde felaketiz

Dünya ülkeleri arasında teknolojiyi epey kullanan ülkeler listesinde üstlerde yer alıyorken, üretmeye geldi mi; durum pek iç açıcı değil.

Abone ol

Teknolojiyi kullanıyor, ancak üretmekte problem yaşıyoruz. Öyle ki bu problem; içinde bulunduğumuz çağın önemli problemleri arasında bulunmaktadır. 

Bilindiği üzere bu çağda teknolojiyi kullanmak kadar üretmek, kullanılacak teknolojik ürünlere ev sahipliği yapmak gerekiyor. Zayıf olduğumuz bu nokta konusunda da epey çalışmamız gerekiyor. Çünkü teknolojiyi üreten ülkeler listesinde en altlarda yer alan ülkelerden birisiyiz, hem de bu kadar teknolojik ürünü kullanıyor ve bir çok ülkeye göre daha önce benimsiyor olduğumuz halde…

Global anlamda, diğer ülkelerle hem ticari hem de mantalite açısından rekabeti sağlayabilecek en önemli faktör olan teknoloji kullanımı ve teknoloji üretimi dengemize baktığımızda; ekonomik açıdan oldukça büyük hatta, teknolojiyi üreten ülkelerden de fazla teknoloji kullanıyoruz. Bu liste bu kadar yüksek teknoloji kullanımımıza rağmen en altlarda yer aldığımız teknoloji üretimi konusunun üstüne de ülke olarak gitmemiz gerekiyor. Çünkü teknolojii üreten, bunları geniş kitlelere kullandırabilen ülkeler; geleceğe hükmedecekler.