BIST 4.909
DOLAR 19,03
EURO 20,53
ALTIN 1.194,78
HABER /  DÜNYA

Rusya'da fırtına: 12 kişi hayatını kaybetti

Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti’ndeki Syamozero Gölü’nde yolculuğa çıkan 49 kişilik turist grubu fırtınaya yakalandı.

Abone ol

ASS’a konuşan Karelya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Turizm Dairesi Başkanı Yekatarina Viktimirova’nın açıklamasına göre, 18 Haziran Cumartesi günü yola çıkan ve aralarında çocukların olduğu 49 kişilik kayıt dışı turist grubu fırtınaya yakalandı.

Sputnik’e konuşan Karelya Cumhuriyeti Acil Durumlar Dairesi'nden bir kaynak, "11 kişi öldü, 11 kişi ise kurtarıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor" dedi.

'ÖLENLERİN 10'U ÇOCUK'

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, faciada ölenlerden 10 çocuğun Moskova’dan olduğunu söyledi. Sobyanin, "Karelya’da büyük bir trajedi meydana geldi. Syamozera’da ilk verilere göre ölen 10 çocuk Moskova’dan. Ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Sobyanin, Twitter'daki bir başka mesajında olay mahaline gitmek üzere Acil Durumlar Bakanlığı'ndan kurtarma ekiplerinin yanı sıra doktorlar ve psikologların Moskova'dan yola çıktığını ifade etti.

RUSYA SORUŞTURMA KOMİTESİ: BİRİ YETİŞKİN 12 ÖLÜ VAR

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin, TASS’a yaptığı açıklamada "İlk bilgilere göre Syamozero Park Oteli çocuk kampından 47’si çocuk, 4 yetişkin eğitmen üç botla göl üzerinde yolculuğa çıktı. Yolculuk sırasında çıkan fırtınada botların alabora olması sonucunda 11 çocuk ve 1 yetişkin öldü" ifadelerini kullandı.

EĞİTMEN GÖZALTINA ALINDI

Olayla ilgili bir eğitmenin gözaltına alındığını belirten Markin, çocukların ölümünden sorumlu olan tüm kişilerin cezalandırılacağını ifade etti.

Sputnik’e konuşan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan bir yetkili de faciadan 36 kişinin kurtarıldığını, 4 kişinin ise akıbetinin bilinmediğini ifade etti.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rusya Çocuk Hakları Ombudsmanı Pavel Astahov, "Faciada ölen çocuklara can yeleği verilmemişe benziyor. Can yeleği olanlar yüzmeyi başarmış. Şimdilik bu yolculuğa kimin izin verdiğini, herkese gerekli güvenlik teçhizatının sağlanıp sağlanmadığını öğrenmeye çalışıyoruz" dedi.

Astahov ayrıca konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.