HABER /  GÜNCEL

Tayland ordusu gösterilere karşı teyakkuzda

Tayland ordusu askeri darbenin ardından sokak gösterilerini önlemek için yoğun güvenlik tedibrleri almaya başladı. Başkent Bankgkok'ta darbe karşıtı gösterilere karşı için binlerce asker gürevlendirildi.

Tayland ordusu gösterilere karşı teyakkuzda

Tayland ordusu askeri darbenin ardından sokak gösterilerini önlemek için yoğun güvenlik tedibrleri almaya başladı. Başkent Bankgkok'ta darbe karşıtı gösterileri önlemek için binlerce asker gürevlendirildi.

Şehrin bazı bölgeleri trafiğe kapatılırken, tren seferleri de durduruldu.

Tayland'da darbe karşıtları sokak gösterileri için sosyal medya üzerinden çağrılarda bulunuyor.

Tayland ordusu 22 Mayıs'ta yönetime el koymuş ve anayasayı askıya almıştı. Ordu yönetimi en az bir yıl boyunca demokratik seçim yapılmayacağını da duyurmuştu.

Askerin toplanmaları yasaklamasına karşın Tayland'ın başkenti Bangkok'ta neredeyse her gün darbe karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Askerin ablokaya aldığı Bangkok şehir merkezi Pazar günü neredeyse tamamen boşaltıldı.

Reuters haber ajansına konuşan Bangkok Emniyet Müdürü Yardımcısı Somyot Poompanmoung, şehirde 5 bin 700 polis ve askerin görev yaptığını söyledi.

Müdür Yardımcısı, "Burası bir ticaret merkezi ve oluşabilecek herhangi bir hasarı önceden önlememiz gerekiyor" dedi.

Şu ana kadar sadece küçük çaplı olayların yaşandığı belirtiliyor. Ancak protestocuların liderleri olduğu iddia edilen birkaç kişinin gözaltına alındığına dair bilgiler de geliyor.

Tayland ordusu ülkede 6 hafta boyunca devam eden siyasi kriz ve sokak gösterileri sonucunda önce sıkıyönetim ilan etmiş, ardından da askeri darbe yapmıştı.

Yorumlar