BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Suriyeli işadamları ve gazetecilerinden Türk Lirası'na destek

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Gaziantep'e sığınan Suriyeli iş adamı ve gazeteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk lirasının değer kazanması için yaptığı döviz bozdurma çağrısına destek için yaklaşık 1 milyon doları, Türk lirasına çevirdi.

Abone ol

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, doların yükselmesinin, FETÖ'nün darbe girişiminde başarılı olamamasının ardından ekonomik alanda yeni bir operasyon olduğunu söyledi.

Türkiye'nin önceki oyunlarda olduğu gibi ekonomi alanındaki oyunu da bozacağını dile getiren Şahin, 15 Temmuz'da, ipi bir yerlerin ellerinde olan kuklaların hayal kırıklığına uğradığına dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı'nın kuvvetli liderliğinde ve bu milletin ferasetinde nasıl oyunların bozulduğuna, nasıl hesapların bozulduğuna şahit olduklarını ifade eden Şahin, darbenin peşinde olanların da büyük bir hayal kırıklığına uğradığını kaydetti.

Suriyelilerin, döviz bozdurma kampanyasına destek verdiklerini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
"Suriyeli kardeşlerimiz, Cumhurbaşkanı'mızın çağrısı üzerine tüm yürekleriyle yanımızda olduklarını gösterdi. Yaklaşık eski parayla 3 trilyon (lira) tutarında doları bozdurarak, Türk parasına çevirmiş olmaları da bizi memnun etti. Paranın miktarından daha önemlisi duruşu, niyeti ve kardeşliği bize gösteriyor. Bunu düşünen ve kampanyaya katkı veren herkesten Allah razı olsun."

Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) Başkanı Khaled Babli ise 3 günde yaklaşık 1 milyon doları TL'ye çevirdiklerini aktardı.
Kampanyayı desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Babli, "Dernek üyelerimizin üretiminin yaklaşık yüzde 90'ı yurt dışına ihraç olduğu için bedeli dolar olarak geliyor. Bu yurt dışından gelen dolar ya da diğer dövizi bu kampanya kapsamında TL'ye çeviriyoruz. Türkiye'nin bugüne kadar Suriye'ye verdiği destek nedeniyle, Türk kardeşlerimizin yanında durabilmek amacıyla bu kampanyaya destek vermek istedik. 3 gün içerisinde yaklaşık 1 milyon doları TL'ye çevirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla başlayan kampanyaya katıldık."diye konuştu.
Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı ve Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt ise Suriyeli gazetecilerin de az da olsa döviz olan birikimini bozdurarak, kampanyaya destek verdiğini aktardı.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt, SİAD Başkanı Babli, Türkçe ve Arapça olarak hazırlanan kampanya broşürü ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Patlama sonrası Erdoğan'dan flaş karar! İptal etti
Almanya'dan vatandaşlarına Türkiye uyarısı!
Sosyal medyayı ayağa kaldıran saldırı mesajı!
Şehit polis müdürünün son sözleri yürek dağladı! Bak kardeşim...
DAEŞ kritik bölgeyi tekrar ele geçirdi!
Hain saldırı sonrası ABD ve Avrupa'dan ilk açıklama!
İstanbul'daki saldırı sonrası bir günlük milli yas ilan edildi!
Mevlid Kandili resimli mesajları ve okunacak duası
İstanbul'da patlama son dakika haberler geliyor
Yıldırım'dan hain saldırıyla ilgili açıklama
Yorumlar