BIST 8.307
DOLAR 27,23
EURO 28,86
ALTIN 1.674,63
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Süleyman Soylu kimdir yeni kabinenin yıldız ismi

Yeni Bakanlar Kurulu listesi açıklandı? Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu oldu. Peki yeni kabinenin yıldızı parlayan ismi Süleyman Soylu kim?

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 64. hükümette yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu oldu.

30 Eylül 2012'de AK Parti'ye katılan ve kısa sürede basamakları hızla tırmanan Soylu, 1 Kasım seçimleri sonrası yeni kabinede bakanlığa uzandı.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Trabzon'dan milletvekili seçilen Soylu, AK Parti'nin bu ilde oy oranının her seçimde yükselmesinde büyük pay sahibi oldu.

7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 55.9 olan oy oranı, 1 Kasım seçimlerinde 66.53'e yükseldi. Seçim kampanyasında adeta gezilmedik ilçe belde mahalle bırakmayan Soylu, Trabzon'da AK Parti'nin başarısında önemli rol oynadı.

Kamuoyu kabinede kritik bir bakanlığa getirilen Süleylan Soylu kim?  İlk kez kabineye giren Soylu'ya dair merak edilenler haberimizde.

SOYLU ASLEN NERELİ?

Aslen Trabzonlu bir ailenin çocuğu olan Soylu, ilk ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa'da tamamladı. Plevne Lisesini bitiren Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Siyasete 1987'de DYP'de başlayan Soylu, 1987-1990 yılları arasında partisinin İstanbul İl Gençlik Kollarında Yönetim Kurulu üyeliği ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlendi.

1995'te Gaziosmanpaşa DYP İlçe Başkanlığına henüz 25 yaşındayken seçilen Soylu, 1999'da partinin İstanbul İl Başkanlığı görevine geldi. 3,5 yıl sürdürdüğü İstanbul İl Başkanlığı görevinden 2002'de ayrılarak milletvekili adayı oldu.

Demokrat Parti'nin 6 Ocak 2008'de yapılan 4. Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçilenSoylu, 16 Mayıs 2009'da kendi talebiyle gerçekleşen kongrede Genel Başkanlık görevini bıraktı. 

REFERANDUMDA "EVET" İÇİN ÇALIŞTI

Daha sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye'nin birçok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

Soylu, 12 Eylül 2010'da referanduma sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye'nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu görüp, "Demokrasi Buluşmaları" adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile Türkiye'yi dolaşarak "Evet" oyu tercihinin nedenlerini halkla paylaştı. Bu faaliyetinin ardından partisinden ihraç edildi.

ERDOĞAN'DAN "BİRLİKTE SİYASET YAPMA" DAVETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde, partisine davet ettiği Soylu, 5 Eylül 2012'de AK Parti'ye katıldı. 30 Eylül 2012'deki AK Parti 4. Olağan Genel Kurulunda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine ve ardından da AK Parti Genel Başkan Yardımcılığına seçilen Soylu, 1,5 yıl Ar-Ge Başkanlığı görevini üstlendikten sonra 14 Nisan 2014'te Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

AK PARTİ'DE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENDİ

Soylu, 7 Haziran 2015'teki seçimlerde AK Parti'den Trabzon Milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015'te yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresi'sinde yeniden MKYK üyesi oldu. 13 Eylül 2015'te teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Mustafa Ataş'a devretti. Soylu, 1 Kasım'da tekrar Trabzon'dan milletvekili seçildi.

Evli ve iki çocuk babası olan Süleyman Soylu, tarihe olan ilgisi ve kitap okuma tutkusuyla biliniyor.