YAZARLAR

SsangYong TİVOLİ 1.6 Dizel 4X2 Test Sürüşü

Ssangyong aslında adını daha çok büyük hacimli arazi otomobilleriyle duyurmuştu. Tivoli ise tüm ürün gamından farklı olarak küçük hacimli bir motora sahip ve şimdiden markanın en bilinen modeli olma yolunda hızla ilerliyor.

Güney Koreli SsangYong, 2014 yılında X100 adıyla konsept olaraktanıttığı Crossover modeline Tivoli ismini verdi. Bu isim Romayakınlarında stil konusunda ünlenmiş bir kasabaya ait. Avrupapazarına hitap ettiği bu modele verdiği isimden de anlaşıldığı gibiotomobilin özelliği ilk anda göze farklı gelen stil sahibitasarımı. Ssangyong aslında adını daha çok büyük hacimli araziotomobilleriyle duyurmuştu. Tivoli ise tüm ürün gamından farklıolarak küçük hacimli bir motora sahip ve şimdiden markanın enbilinen modeli olma yolunda hızla ilerliyor.

Tasarımda köşeli ve sert hatlar kullanılmış. Farları birbirinebağlayan ince şerit asıl sportif havayı verirken bu çizgiye görebence biraz büyük kalan farlar otomobile olduğundan daha ağır birgörüntü kazandırıyor. Ancak bu kısım uçan bir kuştan ilham alınarakyapılmış yani benim büyük farlar aslında birer kanat gibialgılandığında hissiyat biraz daha değişebiliyor. Ben tasarımınısevdim farklı oluşu sıradanlık duygusundan uzaklaştırmasıyla bileayrıcalıklı oldu bile.

Test otomobilimin iç tasarımında kırmızı ve siyah renkkullanılmış. İlk anda hissettiğim duygu açıkçası hayranlık oldu.Beklentim görsel anlamda kalitenin bu denli yüksek olacağı yönündedeğildi. Öncelikle gösterge panelinden başlamak istiyorum kırmızırengin hakim olduğu otomobilimde panelde kırmızı renkli, ancakdilerseniz 5 farklı renkle daha kullanabiliyorsunuz. Göstergepanelinden takip ettiğiniz yol bilgisayarı ihtiyacınız olanbilgileri size iletiyor iletmesine de bu bilgilerin akışınıdeğiştirmek için kullanacağınız tuş orta konsolda minicik bir tuş,yani sürüş esnasında çok değişiklik yapmamakta fayda var.

D formundaki ısıtmalı deri direksiyonum en sevdiğim detaylardan,hem tutuşu çok iyi hem sürüş esnasındaki hissiyatı. Üstelik 3farklı sürüş modu bulunuyor bunlar arasında tahmin edeceğiniz gibisport modu da var ancak çok büyük bir beklenti içine girmeyin,sport modunda direksiyon biraz sertlik kazanıyor o kadar. Zatennormalde de tepkileri iyi olduğu için büyük bir fark yaratmıyor.Yine direksiyon modunu da orta konsoldan ve sürücüye en uzaknoktadaki bir tuşla değiştiriyorsunuz. Kırmızı deri koltuklarım yandestekli ve oldukça rahat aynı zamanda sürücü koltuğumhavalandırmalı. Ön koltuklarda ısıtma var. Arka kısımda boy ve dizmesafesi uzun boylu yolcular için de yeterli durumda. Küçük eşyalariçin yeterli ve rahat kullanımı olan bolca alanınız var ayrıcaTivoli misafirlerimin de çok kullanışlı bulduğu torpido gözününüstünde üstü açık bir alana sahip. Bu alan sayesinde vitesçevresini misafirinizle paylaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Kolçakeşyalar için ideal ancak vitesi olurda vites kolundan değiştirmekisterseniz ve benim gibi kısa boylu olduğunuz için koltuğu ileriyealdıysanız vitesi değiştirirken kolunuzu kolçağa rahatçadayayamıyorsunuz. Çünkü kolçak geride kalıyor. Otomobilin arkakoltukları tamamen yatabiliyor. Yani dilerseniz bu otomobille çadıralmadan küçük kamp gezileri yapabilir, uyku tulumunuzu arkadarahatça kullanabilirsiniz veya eşya taşırken ihtiyacınız dümdüz biralansa otomobil buna cevap verebiliyor. Otomobildeki bagaj hacmi423 litre.

Tivoli güvenlik konusunda sahip olduğu 7 farklı donanımseviyesinde, sürücü diz hava yastığı ve akıllı anahtar dışında aynıözelikleri standart olarak sunuyor. Yani güvenlik konusunda opsiyonsunmayan Tivoli’nin bir diğer güçlü yanı ise gövdesinde kullanılanekstra güçlendirilmiş çelik. Gövde yapısının %40 ında AHSS yaniileri düzeyde dayanıklı çelik içeriyor. 10 önemli nokta sıcakpresli şekillendirme işleminden geçmiş. Yani bu çarpışma durumundayüksek koruma anlamına geliyor.

Tivoli 1.6 litrelik benzinli ve dizel motorla alınabiliyor. Hemmanuel hem 6 ileri otomatik vites tercih edebiliyorsunuz.Otomobilin 4x4 versiyonunu ise yalnızca otomatik vitesle birlikteedinebiliyorsunuz.

Benim test otomobilim ise 115 beygir güç üreten 1.6 litrelikotomatik şanzımanlı dizel motor. Bu motor 1500 ile 2500 devirarasında 300 Nm tork gücü üretiyor. Tivoli ile yaklaşık 800 Km yolkat ettim. Şehirlerarası uzun yol, İstanbul trafiği, birazdaeğlence için hafif arazi sürüşleri. Ortalama yakıt tüketimi 7 litrecivarındaydı. Şehir trafiğinde artış gösteren tüketim uzunyolda  6 litrelere düşüyor. Şehir içinde oldukça rahat birkullanımı var sert süspansiyon sisteminden dolayı hafif arazide enküçük sarsıntıyı dahi hissediyorsunuz. Şanzıman yüksek devirlerdebiraz cansız ancak genel olarak seri bir yapısı var. Yalıtımkonusunda iyi diyebilirim biraz yüksek hızda içeriye hem rüzgar hemmotor sesini alıyor ancak çok rahatsız edici boyutta değil.Otomobilin eğlenceli bir sürüşü var. Dinamik yapısı viraj dengesigayet iyi. Düşük hacim, 4X4, dizel ve otomatik vites kombinasyonuolan az rakibi arasında iyi bir yerde olacağı kesin.

Yorumlar4 yorum