BIST 1.441
DOLAR 8,50
EURO 10,29
ALTIN 499,29
HABER /  EKONOMİ

S&P'den dikkat çeken Türkiye ve TOGG açıklaması

Anadolu Ajansı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türk katılım bankalarının son 5 yılda sağlıklı bir hızla büyüdüğünü belirterek salgın, enerji dönüşümü ve Türkiye'nin elektrikli otomobil üretme hedefinin sosyal ve yeşil İslami finans ürünlerinin kullanımını artırabileceği öngörüsünde bulundu.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) tarafından yapılan açıklamada; katılım bankalarının bankacılık sektöründeki pazar paylarının 2025'e kadar ikiye katlanarak yüzde 15'e çıkmasının beklendiğine işaret edildi.

Bu hedefin birkaç engelle karşılaşabileceğine dikkatin çekildiği açıklamada; sermaye kullanılabilirliğinin gelecek yıllarda Türkiye'de İslami finansın büyümesini sınırlayabileceği bildirildi.

Türkiye'de katılım bankalarının son 5 yılda sağlıklı bir hızla büyüdüğüne işaret edilerek sektörün 2015 sonunda yüzde 5,1 olan toplam bankacılık pazarındaki payının 2020 sonunda aktiflerin yaklaşık yüzde 7,2'sine yükseldiği aktarıldı.

Sukuk ihracının da söz konusu dönemde 2 milyar dolardan 14 milyar dolara yükseldiği kaydedilen açıklamada, "Bu büyüme, İslami finansın Türk ekonomisini finanse etmek için ek bir araç olarak önemine ilişkin görüşlerini defalarca dile getiren Türk yetkililerin güçlü desteği sayesinde sağlandı" değerlendirmesinde bulunuldu.

Salgın, enerji dönüşümü ve Türkiye'nin elektrikli otomobil üretme hedefinin İslami finans ürünleri ve özellikle sukuk dahil olmak üzere sosyal ve yeşil finansman araçlarının daha fazla kullanılmasını sağlayabileceği ifade edildi.

Öte yandan; S&P, küresel İslami finans endüstrisinin 2021-2022 yıllarında yüzde 10 ila yüzde 12 büyümesinin beklendiğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Merkez Bankası yeniden yerli üretim altın alımına başlıyor
Gaziantep'te 3 camide sivil itaatsizlik eylemi başlatan 76 kişiye gözaltı
Yeni Malatyaspor ile Kayserispor puanları paylaştı
Kasımpaşa'dan Alanyaspor'a farklı tarife
Alparslan Kuytul provokatörü yine iş başında!
İdlib'te patlama: 2 ölü 4 yaralı
Bingöl'de bir kadını darbettiği iddia edilen uzman çavuş gözaltına alındı
Siirt'te görev yapan 43 yaşındaki polis memuru Covid-19'dan hayatını kaybetti
Sakarya'dan iyi haber! Son 1 ayda vaka sayısı yüzde 54 azaldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu paylaştı Hanke dağı eteklerinde üretiliyor
Yorumlar 10 yorum