BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

Soylu PKK'nın yeni planını deşifre etti! Hedef neresi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Soylu, PKK'nın Lazkiye üzerinden Ege ve Akdeniz'e sızmak istediğini söyledi.

Abone ol

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, PKK'lı teröristlerin, Türkiye'ye sızma konusunda yeni bir yöntem arayışına girdiğini belirterek, "Lazkiye üzerinden, deniz üzerinden, Muğla, Köyceğiz, Fethiye, İzmir civarına sızma konusunda terör örgütü liderleri talimat verdiler." dedi.

Bakan Soylu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülürken, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, dün Muğla'nın Seydikemer ilçesinde teröristlerin yakalandığını, bugün de Köyceğiz'de teröristlerin etkisiz hale getirildiğini belirterek, Bakan Soylu'dan bu konuda açıklama istedi.

ÖNÜ TIKANDIKÇA YENİ YÖNTEMLER BULMAYA ÇALIŞIYOR

Soylu, toplantıda yaptığı konuşmada, terör örgütünün, önü tıkandıkça yeni yöntemler bulmaya çalıştığına işaret ederek, gerek devletin ve hükümetin teknolojik anlamda attığı adımların gerekse terörle mücadelede ortaya konulan kararlılığın, terörle mücadele eden güvenlik güçlerine ciddi anlamda moral verdiğini söyledi.

Ülkenin, birlik ve beraberlik açısından da terörle mücadele açısından da önemli bir süreç geçirdiğini ifade eden Soylu,  Türkiye'nin istihbarat kabiliyeti konusunda da ciddi adımlar attıklarını vurguladı. Soylu, "Gerek temel koordinasyonumuzda gerek saha koordinasyonumuzda çok yüksek derecede bir işbirliği ve tutarlılık söz konusudur." diye konuştu.

YURTİÇİNDE YAŞADIĞI ZAAFİYETİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Terör örgütünün, Irak, İran ve Suriye üzerinden Türkiye'ye terörist sızdırarak, yurt içinde yaşadığı zaafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştığını dile getiren Soylu, İran ve Suriye sınırına kurulan duvar hatlarının yanı sıra gerek şehir içleri gerek sınırlarda ciddi anlamda önlem almaya çalıştıklarını söyledi.

Örgütün, çeşitli yöntemlerle Türkiye'nin insicamını bozmaya çalıştığını belirten Soylu, terör örgütünün, özellikle uzun zamandır Amanoslar üzerinden Ege'de ve Akdeniz'e sızmaya çalıştığını, ülkenin ekonomik ve turizm tesislerine saldırmayı planladığını kaydetti.

BUNU BURADA İLK KEZ SÖYLEYECEĞİM

Kendilerinin de bunu engellemeyebilmek için çaba sarf ettiğini aktaran Soylu, "Bunu burada ilk kez söyleyeceğim. Terör örgütü, son yöntem olarak da Irak'ın kuzeyinden, İran'dan ve Afrin hattından sızmalardan sonra başka bir yöntem arayışına girdi. Arayışı şu; Lazkiye üzerinden, deniz üzerinden, Muğla, Köyceğiz, Fethiye, İzmir civarına sızma konusunda terör örgütü liderleri talimat verdiler. Açık denizlere bir gemiyle gelip, oradan filikalarla, kayıklarla, botlarla sahile gelmek konusunda..." açıklamasında bulundu.

Muğla'da son iki gündeki operasyonlara da değinen Soylu, güvenlik güçlerinin bu yeni yolun önünü tıkayabilmek için çalıştığını anlattı.

KARADENİZ'DE TALİMATLA YASADIŞI GÖÇ

Soylu, 13 Ağustos' a Karadeniz'den yasa dışı göç olayına rastlanmadığını da belirten Soylu, "13 Ağustostan itibaren Karadeniz hattında enterasan bir şekilde, bir talimatla birlikte göç başladı." diye konuştu.

Alınan önlemler neticesinde, 12 Eylül tarihinden itibaren şu anda Karadeniz'den bu tür göç olaylarının yaşanmadığını belirten Soylu, Türkiye'nin bu şekilde zaafiyete uğratılarak, başka tehditlerle de sarmalanmaya çalışıldığına dikkati çekti.

Terör örgütlerinin boş durmadığını ve onların attıkları adımlara göre önleyici tedbirler almaya çalıştıklarını aktaran Soylu, Türkiye'nin bu konudaki kabiliyet ve kapasitesinin her geçen gün yükseldiğini belirtti.

KATILIM SON 30 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Bölücü terör örgütü PKK'nın Türkiye içinden örgüte eleman devşiremediğine işaret eden Soylu, geçen yıldan bu yıla kadar bu oranın yüzde 86 azaldığını söyledi. Soylu, bu yıl örgüte toplam 96 kişinin katıldığını tespit ettiklerini aktararak, geçen sene ise bu rakamın 600'ün üzerinde olduğunu ifade etti. 

İçişleri Bakanı Soylu, terör örgütüne katılımın, son 30 yılın en düşük düzeyinde olduğunu kaydetti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Son dakika... Erdoğan'dan bomba istifa açıklaması
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Son dakika! Muğla'da çatışma çıktı! 5 terörist öldürüldü!
FETÖ firarisi Uslu'dan Gökçek'e bomba mesajlar
Altın fiyatları yükselir mi çeyrek ne kadar 5 ekim altın tahmini
AÖF kayıt yenileme ne zaman sona erecek son dakika tarih değişti
Dolar ne kadar oldu 5 ekim dolar kuru
Nurullah Cahan kimdir aslen nereli Uşak Belediye Başkanı
MHP'den zehir zemberek Bahçeli açıklaması! Alçak hadsiz...
İstifa sonrası Topbaş'tan sürpriz ziyaret!
Yorumlar 2 yorum