HABER /  SAĞLIK

Soğuk havalarda ağrınız çoğalıyor ve uyuyamıyorsanız bunları deneyin

Soğuk havalarda ağrı şikâyetleri artan hastaların çoğaldığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı, diz, kalça ve bel ağrılarının, yıllar içerisinde oluşan kireçlenme, çarpma, ters hareketler, şişmanlama ve hareketsiz yaşam nedeniyle arttığına dikkat çekti.

Vücudun bütün yükünü taşıyan eklemlerin, kıkırdakları zamanla yıpranıp işlevlerini yerine getiremediğini belirterek şöyle konuştu: “Yıllar içerisinde vurmalar, çarpmalar, ters hareketler, fazla kilo,bilinçsiz yapılan egzersizler, kıkırdaklarda, kas ve bağlarda hasara neden olarak, eklemlerin dejenerasyonuna ve kireçlenmesine neden olur.Soğuk havalarda iyice sertleşen yıpranmış eklemler, gece uykusundan uyandıracak ağrılara neden olabilir."

"Eklem sağlığında, kemik, kıkırdak gelişiminin önemi kadar, kemiği çevreleyen kas ve yumuşak doku sisteminin de sağlığı önemlidir. Günlük yaşam aktivitelerimizi rutinimiz dışında fazla yaptığımızda, ev işleri sırasında fazlaca eğilip doğrulduğumuzda, merdiveni özellikle ağır bir yük taşırken fazla kullandığımızda, fazla yüründüğünde herkeste ağrı olabilir, ancak ağrı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetliyse ve dinlenmeyle geçmiyorsa bir uzmana o zaman başvurmak gerekir."

Çıtırtı sesi geliyorsa...
"En çok görülen şikayetler istirahat edildiği halde geçmeyen ağrı, eklemden aşırı çıtırtı sesi gelmesi veya hareket kısıtlılığıdır. Bu şikayetlerle gelen hastanın normal bir grafisini çektiğimizde eklemdeki daralma, kıkırdak yüzeylerdeki harabiyet ya da oluşan osteofit dediğimiz kemiksi çıkıntılara göre eklem probleminin derecesi belirlenir. Tedavi seçeneklerimizi, hastanın yaşı, cinsi, hobileri, yaptığı işlere ve eklemin belirlenen harabiyet derecesine göre belirleriz.”

“Kas ve Eklemlerinizin Ömrünü Uzatmak İçin Tavsiyeler”
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı; beslenmenin yanı sıra, eklem hareket açıklığını arttıran, kas uzunluğunu ve esnekliğini sağlayan egzersizlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek uzun ömürlü kaslar ve eklemler için yapılması gerekenleri sıraladı:

- Her şeyde olduğu gibi kas ve eklemleri kullanmada da bir sınır olmalıdır.
- Mutlaka kas ve kemik yapısına uygun bir spor tercih edilmelidir.
- Kişiye uygun olmayan hareketleri içeren sporlar, gelecekte hiç de karşılaşmak istenilmeyen stres kırığı, kas ve tendon yaralanmaları gibi problemleri beraberinde getirebilir.
- Kas ve eklemleri korumak için Plates ve yüzme tercih edilebilir.
- Eklemleri yıpratmadan günlük on bin adım atılabilir.
- Yere oturma, çömelme, diz çökme gibi pozisyonlarda uzun süre kalınıyorsa eklemler normalden daha fazla aşınabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Başına kamyon kasası kapağı çarpan genç yaşamını yitirdi
Cenk Tosun’dan minik taraftara jest
AK Parti kulislerinde bomba Ankara iddiası
Bakan Fatih Dönmez: Asla durmak yok
Ankastre mutfak kullanırken bunlara dikkat!
Güleda Cankel'in katili Zafer Pehlivan'ın emniyette verdiği ifade
Yorumlar