BIST 8.087
DOLAR 28,92
EURO 31,38
ALTIN 1.893,29
HABER /  EKONOMİ

Soğanda hastalık çıktı fiyatlar yükseldi

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, soğanda çıkan hastalık sonrası fiyatının yükseldiğini belirterek, "Tedbir almak lazım. Gerekirse tabi ithalat da yapılabilir veya ihracat bazı ürünlerde kısıtlamaya gidebilir. Başka çare yok. Çünkü tüketiciyi korumak zorundayız" dedi.

Abone ol

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, geçen hafta soğanların yüzde 40'ın hastalık çıktığını belirtti. Depolarda çürüyen kuru soğanlar, rekoltenin düşmesiyle birlikte fiyatını neredeyse ikiye katladı. Perakende olarak 2.5 liradan satılan kuru soğanın fiyatı, bugün itibariyle 4 TL’ye kadar yükseldi.

Fiyattaki artışa en büyük sebep hastalık sonrası ürün azalması olarak gösterilirken, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan duruma çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

ÜRETİM DENGESİ BOZULUNCA...
Soğandaki durumun arz ve taleple doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çeken Tavşan, "Piyasaya iç tüketim ve dış ticaretin talep ettiği kadar ürünü sunmamız gerekiyor. Bu dengede bir bozulma olduğu zaman fiyatların yükselmesine veya düşmesine mani olmak çok zor" dedi.

DEPODAKİ ÜRÜNLER TEHLİKEDE
Bu yıl soğan ve patateste bir çeşit hastalık bulunduğunu belirten Tavşan, hastalık sonrası yeterli rekoltenin oluşmadığını ifade ederek, depolardaki malların tehlikede olduğunun sinyalini verdi. Tavşan, soğandaki bu durumun dengeleri değiştireceğine vurgu yaparak, "Özellikle güney kesimlere ihracatımız da var. Ondan dolayı maalesef şu anda dengeler bozularak yükselme sürecine geçti. Buna yetkililerin tedbir alması gerekiyor. Çok yükselirse bu sefer halkın alım gücüyle ilgili sıkıntı yaşanabilir. Herhangi bir suni yükseltme konusu varsa bakanlığımızın bu konuda yetkisi var ve müdahale eder diye düşünüyorum" diye konuştu.

"BAŞKA ÇARE YOK"
Soğanın fiyatının geçtiğimiz en hafta 2.5 lira olduğunu anımsatan Tavşan, "Yükselme inşallah spekülatiftir ve bir an önce geçer ama kolay geçeceğe benzemiyor. Gerekirse tabi ithalat da yapılabilir veya ihracat bazı ürünlerde kısıtlamaya gidebilir. Başka çare yok. Çünkü tüketiciyi korumak zorundayız" ifadelerini kaydetti.