BIST 7.979
DOLAR 28,93
EURO 31,25
ALTIN 1.884,00
HABER /  EKONOMİ

Konkordato için yeni düzenleme yolda 356 firma konkordato ilan etii

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dolar kurunun artması ile artan konkordato ilanlarını değerlendirdi. Hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını dile getiren Pekcan, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini bildirdi.

Abone ol

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki Ticaret Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçe görüşmelerinde konkordato ilanları da gündeme geldi. Görüşmelerde söz alan çok sayıda milletvekili, konkordato ilanlarına ilişkin bilgi istedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, ekonomik sıkıntılardan dolayı ticaret ve meslek erbaplarının, esnafın ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Konkordato ilanları, basına yansıdığı kadarıyla son üç aydır önemli ölçüde artmış olup sanki otomatiğe bağlanmıştır. Yine, arkası önü mutlaka aydınlatılıp araştırılması gereken fabrika yangınları da büyük soru işaretlerine neden olmaktadır" dedi. 

BİNLERCE ŞİRKET DUYUYORUZ
Kalaycı, Ticaret Bakanı Pekcan'a, konkordato ilanları ve yangınlar konusunda bir inceleme olup olmadığını sordu. CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de "Büyük şirketleri duyuyoruz ama konkordato sürecine girmiş olan KOBİ'ler var binlerle ifade edilen” dedi.

EN FAZLA İSTANBUL’DA
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak, "Konkordato da Adalet Bakanlığının takip ettiği bir proje. Adalet Bakanlığına biz de bakanlık olarak görüş veriyoruz ve hem borçluyu hem alacaklıyı koruyucu bir taslak üzerinde çalışılıyor ama şu ana kadar konkordato ilan eden firma sayımız 356. İstanbul'da 132, Ankara'da 50, İzmir'de 27, Kocaeli'nde 26, Bursa 13, Hatay 11, Mersin 9, diğer iller 88 olmak üzere toplam 356 firmamız bulunmaktadır" diye konuştu.