BIST 8.071
DOLAR 28,94
EURO 31,24
ALTIN 1.890,04
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan: Hakkari'deki patlamada 7 evladımız şehit oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'deki patlamaya ilişkin, "Hakkari'de bir mühimmat depomuzdaki patlama nedeniyle 7 şehidimiz, 25 yaralımız var" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Atatürk'ü anma programında konuştu. Erdoğan, ''Tek parti dönemiyle sembolleşen Türkçe ezanın kamuoyu önünde savunulabiliyor olması husumetin işaretidir. Ezanın arapça olması evrensel olduğunun işaretidir.'' ifadelerini kullandı. Hakkari'deki mühimmat patlamasıyla alakalı konuşan Erdoğan, ''4 evladımız şehit oldu, 20 yaralımız var.'' demişti. Paris ziyareti öncesi havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, şehit sayısının 7'ye yükseldiğini söylerken yaralı askerlerin 25 olduğunu belirtti.

''FIRSAT BULURSAK TRUMP'LA GÖRÜŞECEĞİZ''
Paris'e uçmadan önce konuşan Erdoğan, ''Sayın Trump'la kısa süre önce telefon görüşmesi yaptık. Fransa'da fırsat bulabilirsek görüşme imkanı yakalarız dedik.'' ifadelerini kullandı.

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI
''Cemal Kaşıkçı ile ilgili elimizde belge yok ama bilgi var.'' diyen Erdoğan, ''Gelen 15 kişi kesinlikle faili ve cesedin yerini biliyor. Kaşıkçı ile ilgili tapeleri verdik. Suudi savcı ipe un sermek için geldi. Kaşıkçı'nın katilleri buraya gelen 15-18 kişinin içindedir. Başka yerde aramaya gerek yok.'' dedi.

7 ASKER ŞEHİT 25 ASKER YARALI
Hakkari'deki patlamaya ilişkin konuşan Erdoğan, "Hakkari'de bir mühimmat depomuzdaki patlama nedeniyle 7 şehidimiz, 25 yaralımız var. Mühimmatın miadının dolması söz konusu değil. Savunma Bakanım bana bildirdi. Net olarak şundandır deme durumunda henüz değiliz" ifadelerini kullandı.

Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından yeni devletimizle tarih sahnesindeki yerimizi tekrar aldık. 2. Dünya Savaşı'nın ayak seslerinin duyulduğu dönemde tek parti yönetimine ilişkin acı hatıraları dinledik. Bugünkü gençler tek parti dönemini ancak tarih kitaplarından arşivlerden öğrenme imkanına sahiptir. Bize yalan söyleyen bir tarih anlatıldı. 

''ÇOK PARTİLİ HAYAT MECBURİ BİR DEĞİŞİMDİR''
- Ülkemizi yönetenler büyük bir maddi külfetin altında ezilmekle kalmamış değerler üzerinde kurduğu baskıyla iyice bunaltmıştır. Ülkemizde belirli bir kesim tek parti devrinden çok partili hayata geçiş mecburi bir değişimdir. Önce Milli Kalkınma Partisi ve sonra Demokrat Parti CHP'ye karşı milletin sesi olarak siyaset sahnesine çıktılar. 1946 seçimlerinde uygulanan açık oy gizli tasnif yöntemi CHP yönetiminin demokrasi anlayışı konusunda fikir vermeye yeterlidir. Demokrat Parti ezici çoğunlukla ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlenmiştir. 

TÜRKÇE EZAN TEPKİSİ
- Bugün hala tek parti dönemiyle sembolleşmiş zulümlerden biri olan Türkçe ezanın kamuoyu önünde savunulabiliyor olması bu özlemin, husumetin bir işaretidir. Ezanın Arapça okunması bir şeyin ifadesidir. Türkçe ezan denince onu sadece biz anlarız. Arapça dendiği zaman bu evrensel olduğunun ifadesidir. Şimdi bunu değiştirmek bizi değerlerimizden uzaklaştırmanın adımıdır.

"HAKKARİ'DE 4 EVLADIMIZ ŞEHİT"
- Dün gece maalesef Hakkari'de mühimmat deposundaki patlama sebebiyle 4 evladımız şehit oldu, 20 yaralımız var. Bize kurulan tuzakları en kısa sürede sahipleri ve piyonların başlarına geçirip yolumuza devam edeceğiz. 

ABD'YE TERÖR TEPKİSİ
- Görünürde Kandil'deki PKK'yı terör örgütü ilan edip ödül koyanların arka planda aynı teröristlerle nasıl iş tuttuklarını çok iyi biliyoruz. Kuzey Irak'taki terör yuvalarını birer birer dağıtarak Kandil'i de Sincar'ı da teröristlerin başına yıkma yolunda ilerliyoruz. Bize kurulan tuzakları en kısa sürede sahipleri ve piyonların başlarına geçirip yolumuza devam edeceğiz.