BIST 1.981
DOLAR 13,54
EURO 15,30
ALTIN 779,73
HABER /  GÜNCEL

Sincar nerede TSK PKK'nın ikinci Kandil'ine giriyor

SİNCAR Dağı nerede sorusu bugünlerde Türkiye'nin gündeminde. TSK Sincar'a operasyon hazırlığında. PKK'nın yeni Kandil'i Sincar Dağı'na operasyonun detayları haberimizde.

Abone ol

Suriye’deki Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başarıyla tamamlayan TSK, yeni bir operasyona hazır durumda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun son açıklamaları dikkate alındığında TSK'nın yeni hedefi PKK'nın ikinci Kandil'i olarak anılan Sincar.

Erdoğan’ın önceki gün Karadeniz’de yaptığı, “Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekâtların planlarını yapıyoruz” açıklaması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Fırat Kalkanı operasyonundan sonra sınır ötesinde yeni bir harekât hazırlığı içinde olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Hürriyet’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, bölgedeki TSK unsurları her türlü harekâta hazır durumda. Ancak bu harekâtın nereye olabileceği şu aşamada belirsiz. Güvenlik uzmanları, Suriye’de ABD ve Rusya koruması altında, bazı kesimlerinde rejim güçlerinin de olduğu PYD/YPG hâkimiyetindeki Menbiç, Afrin ve Kobani bölgelerine bir operasyonu, Washington ve Moskova ile işbirliği yapmadan tek taraflı imkânsız olarak görüyor. ABD, Rakka’ya operasyonda YPG’yi tercih ettiği için TSK unsurlarının buraya yönelik operasyona katılması da söz konusu değil.

TILLERSON NE DEDİ?

Yapılan senaryo değerlendirmelerinde, Irak’ta Sincar veya Kandil bölgeleri öne çıkıyor. Nitekim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta NATO toplantısına giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın temaslarında Sincar’da ortak operasyonun gündeme geldiğini, “Sincar üzerinde askeri seçenek gerekirse değil, kullanacağız, orada oldukları sürece kullanacağız. Kandil neyse bizim için orası odur, PKK var. ABD de bunu söyledi, ‘Sincar dahil her yerde PKK’nın çekilmesi ve elimine edilmesiyle ilgili her türlü planımız var, sizinle beraber hareket edeceğiz’ dedi. Başbakanımıza da Cumhurbaşkanımıza da söyledi” sözleriyle ortaya koydu.

KRİTİK BİR KONUMDA

SİNCAR NEREDE? incar dağları Irak'ın kuzeybatısında Dicle ile Fırat arasındaki kuru yayla olan El Cezire bölgesinde bulunan sıradağıdır. Ninova İli'nin Sincar şehrine yakın olduğu için Sincar adı verildi. Sincar dağlarının güneyinde Tartar'a devam eden 130 mil (210 km) uzunluğundaki Tartar Vadisi'dir. En yüksek noktası 1.356 metre yüksekliğindedir.

Terör örgütü PKK’nın ‘yeni Kandil’ yapmak istediği Sincar, Silopi’nin yaklaşık 100 kilometre güneyinde. Güvenlik birimleri, PKK’nın bölgeye neden önem verdiğini şu başlıklar altında sıralıyor:

- Türkiye-Suriye-Irak üçlü sınır hattında stratejik öneme sahip.
- Arazi genelde dağlık, teröristler için doğal güvenli bölge ve koruma sağlıyor.
- Güvenlik olarak Kandil kadar olmasa da konumu açısından PKK için Kandil’in çok ötesinde kritik bir konumda.
- Etnik ve mezhepsel ayrılıkların bulunduğu bir bölgede merkez üssü durumunda.
- PKK’nın örgüte eleman bulması açısından insan kaynağı mevcut.
- Kandil’e gitmeye korkan bazı ‘terörist adayları’ burayı kendilerine daha yakın görüyor. Bunun nedeni de ulaşımın Kandil’e göre daha kolay olması ve istemediği takdirde örgütten daha kolay kaçabilme imkânlarının bulunması.
- Türkiye’nin neredeyse tamamen etki alanı dışında. Çünkü bölgede ABD’nin de yoğun desteğiyle PKK’nın güvenlik noktaları inşa edilmiş durumda.
- ABD’nin dizayn ettiği eğitim kampları da burada bulunuyor. Bu nedenle PKK, Türk savaş uçaklarının bölgeye operasyon düzenleyebilmesi için ABD ile koordinasyon yapmasının şart olduğunu biliyor.

Güvenlik uzmanları, özellikle son madde nedeniyle Sincar için de ABD ile bir müzakere süreci yaşanacağına kesin gözle bakıyorlar. Bu nedenle Türk Hava Kuvetleri’nin bir süredir yine hedefinde olan Kandil’e yönelik operasyon senaryosunun daha gerçekçi olacağı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Haysiyetin varsa....
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Haysiyetin varsa....
Süleyman Özışık uyardı: Türkiye düşerse sırada...
Süleyman Özışık uyardı: Türkiye düşerse sırada...
Kılıçdaroğlu'nun o sözlerine en sert tepki
Kılıçdaroğlu'nun o sözlerine en sert tepki
Türkiye'den İdlib'teki saldırıyla ilgili ilk tespit!
Türkiye'den İdlib'teki saldırıyla ilgili ilk tespit!
Merkez Bankası'nda sürpriz istifa işte nedeni!
Merkez Bankası'nda sürpriz istifa işte nedeni!
Nurettin Veren Abdullah Gül'ü yerden yere vurdu
Nurettin Veren Abdullah Gül'ü yerden yere vurdu
FOX TV kovmuştu şimdi geri geliyor!
FOX TV kovmuştu şimdi geri geliyor!
Uçaklar bomba yağdırdı! Esad kan kusuyor
Uçaklar bomba yağdırdı! Esad kan kusuyor
Van'da FETÖ operasyonu 15 kişiye gözaltı
Van'da FETÖ operasyonu 15 kişiye gözaltı
ABD ne yapıyor Trump Kürtler'e bakın kimi yolladı?
ABD ne yapıyor Trump Kürtler'e bakın kimi yolladı?