BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

Sinagog açılışında Erdoğan'a dua!

Edirne'deki Büyük Sinagog dualar eşliğinde açıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığı törende Erdoğan'a dua edildi.

Abone ol

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Edirne'deki Büyük Sinagog, dualar eşliğinde açıldı. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sadece camiler ve medreseler değil aynı zamanda havralar, sinagoglar ve kiliselerinde imar edildiğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5 yılda restorasyonu tamamlanan tarihi büyük sinagogun açılışına katılmak üzere polis helikopteriyle Edirne’ye geldi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan tarafından helikopterin indiği Şükrüpaşa Atletizm sahasında karşılanan Başbakan Yardımcısı Arınç, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Valilik bahçesinde karşılanan Arınç, kendisini karşılamaya gelen yönetici ve idarecilerle tokalaşarak makama geçti.

Kaleiçi semtindeki tarihi sinagogun tarihini anlatarak 5 yılda yaklaşık 5 milyon 750 bin liraya restore edildiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye’nin din ve vicdan özgürlüğü bakımından Avrupa ve diğer ülkelerin önünde olduğunu söyledi.

ERDOĞAN İÇİN DE DUA EDİLDİ

Açılış töreni ilahi ve dualarla başladı. Özel olarak getirilen Tevrat, yine dualar eşliğinde konukların arasından getirilerek özel bölümüne konuldu. Ulus Özel Musevi Okulu öğrencileri tarafından da mini bir konser verildi. Ardından hahambaşları tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye için dualar okundu. Haham, duanın Türkçe tercümesinde, "Yüce devletimiz Türkiye Cumhuriyetini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı mübarek kılsın, korusun, yücelttin, yardım etsin, büyütsün, yücelere taşısın. Ömrünce ve ömrümüzce şanını yüceltsin amin" ifadelerini kullandı.‘KİMSE FARKLI ANLAMLAR ÇIKARMASIN’

Sinagogun açılışına bine yakın davetli geldiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugünün Balkan Şehitleri Anma Günü olduğunu hatırlatıp şunları söyledi:

“Bu açılışa Türkiye içerisinden bine yakın davetli geliyor. Yurt dışından hahamlar, büyükelçiler, Türkiye’de bulunan büyükelçileri temsilen gelenlerin yanında hemen hemen 35 ülkeden misafir geliyor. Bu Edirne’nin tanıtımı için başta Selimiye Camii olmak üzere tarih ve kültür varlıklarını tanıtmak için kadar önemliyse Türkiye’ye bu vesileyle gelmiş olmak, Türkiye’nin alicenaplığını göstermek bakımından da elbette faydalıdır. Bugün aynı Edirne ve Türkiye için önemli olan bir günde Balkan Şehitlerimizi Anma Günü!dür. Defalarca işgal edilmiş bir şehirden bahsediyoruz. Hamdolsun, artık özgür ve Türkiyemizin en güzel şehri olan Edirne geçmişini de unutmuyor. Balkan muharebelerinde ve işgaller sırasında can veren, hayatını veren şehitlerimizi de büyük bir rahmet ve minnetle anıyoruz. Unutmayalım ki işgal sırasında, verilen mücadelede Müslüman şehitlerimiz ne kadar varsa, o günlerde bu şehirde yaşayan ve şehri korumak için canını veren Yahudilerde bulunmaktadır. Bugünü de anlamlı bir şekilde anmış olacağız.”

Arınç'tan valiye yergi, CHP'li başkana övgü

‘HERKES ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE YAŞIYOR’

Valilik ziyaretinin ardından Edirne Belediye Başkanlığı’na geçen Başbakan Yardımcısı Arınç, Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan tarafından kapıda karşılandı. Belediye bandosunu selamlayan Arınç, Belediye Başkanı Gürkan ile birlikte tarihi belediye binasını gezerek, Atatürk odasını gezdi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile milletvekili olduğu dönemden Meclis’ten arkadaş olduğunu anlatan Arınç, Türkiye’de farklı inançlara rağmen herkesin özgür bir şekilde yaşadığını söyledi. Arınç, “Sayın Gürkan parlamentodan bildiğiniz gibi arkadaşımızdı. Daha sonra son seçimlerde belediye başkanı adaylığını tercih etti ve Edirne’deki halkımızın tercih ve takdirleriyle belediye başkanı seçildi. O günden bu yana belki ilk karşılaşmamız, ziyaretimiz. Dolaysıyla başkanlığını candan tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Başaracağından da eminim. Bugünkü geliş amacımız bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu teröre karşıda, ırkçılığa, İslamofobi ve antisemitizme karşı da insanların farklı inançları, kültürleri, ibadet yerleri olsa da bir arada huzur ve güven içerisinde yaşayabileceği bir örnek göstermemiz lazım. Eskiden Avrupa Birliği karşıtlarına şöyle mukavele ederdik. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi Türkiye’de farklılıkların bir araya yaşadığı özgür dönemlerdir. Herkesin dili, inancı başka olabilir ama birbirleriyle komşululuk ve dostluk yapmaları asıldır. Türkiye’de öyle şehirler vardır ki caminin de, havranın da kilisenin duvarları müşterektir. Mesela bunlardan birini Hatay, Mardin olarak gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

Belediye ziyaretinin ardından öğle namazını Selimiye Camii’nde kılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve beraberindekiler daha sonra tarihi sinagog açılışına için Kaleiçi semtine geçti.

VALİ NE DEMİŞTİ

Edirne Valisi Dursun Şahin, İsrail askerlerinin Mescidi Aksa'ya postallarıyla girmesi üzerine 22 Kasım 2014'de yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Mescid- i Aksa’nın içinde savaş rüzgarları estiren o eşkıya kılıklı insanlar Müslümanları katlederken, biz de onların sinagoglarını yapıyoruz. İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu. Biz de onların mezarlıklarının etrafını temizliyor, projelerini kurula gönderiyoruz. Buradaki tadilatı sona gelen sinagog sadece müze olarak tescil edilecek. İçinde bir sergileme, vitrinleme yapılmayacak” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Germanwings uçağı: Polisten yardımcı pilotla ilgili soruşturma
İç Güvenlik Paketi'nde flaş gelişme
Erdoğan'dan İran'a çok sert uyarı!
Kılıçdaroğlu'ndan flaş Öcalan çıkışı!
Araplar'dan Yemen için ortak ordu kararı!
Erdoğan'ın aracına tükürmenin cezası belli oldu!
İzmir açıklarında gece yarısı deprem
Adamın burnundan öyle şeyler çıktı ki...
İç Güvenlik Paketi TBMM'de kabul edildi
27 Mart İngiltere basın özeti
Yorumlar 12 yorum