BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

Araplar'dan Yemen için ortak ordu kararı!

Arap Birliği dışişleri bakanları, Yemen'deki Şii Husi tehdidine karşı ortak bir ordu oluşturmaya hazırlanıyor. Hazırlanan taslak, yarın Suudi Arabistan'da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Mansur Hadi Çarşamba günü Husilerin kuşatması altındaki Aden'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan ayrılarak açıklanmayan güvenli bir yerde saklanmıştı. Hadi, Cuma günü Riyad'da Arap Birliği zirvesine katılacak.

Zirve öncesinde konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, Şii Husileri kınayarak bunun bir darbe olduğunu söyledi.

ORTAK ARAP ORDUSU İÇİN ANLAŞTILAR!

Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı.

Mısır devlet televizyonun haberine göre, acil müdahale timi niteliğindeki ordu için Arap Birliği Genel Sekreteri'nden genelkurmay başkanlarıyla bir ay içinde müzakerede bulunması istendi.

Arap Birliği bir süredir oluşturmayı tartıştığı ortak Arap ordusu fikrini, Yemen'deki Şii Husi ilerleyişi sonrasında hayata geçirmeye kara verdi.

Hazırlanan taslak, yarın Suudi Arabistan'da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak.

SİLAH DEPOLARI VURULDU

Askeri yetkililer Suudi Arabistan-Yemen sınırındaki Husilere ait bazı askeri noktalar ile ülkenin doğusundaki silah depolarının hedef alındığını söyledi.

Başını Suudi Arabistan’ın çektiği ve Körfez ülkeleri ile bazı Avrupa ülkelerinin destek verdiği koalisyona bağlı savaş uçaklarının düzenlendiği saldırıda ölen olup olmadığı açıklanmadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Husilere yönelik operasyonun belirlenen hedeflere ulaşıncaya kadar devam edeceğini duyurdu.

Yemen operasyonuna 100 Suudi savaş uçağının yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerine ait 85 savaş uçağı katılıyor.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Arap telekomünikasyon şirketlerine bir çağrı yaparak Yemen’de Husilerin lehine yayın yapan devlet kanallarının yayınlarının durdurulmasını istedi.

Çağrı hemen yankı buldu ve kısa bir süre sonra Husilerin elindeki devlet kanallarının yayını durduruldu.

MISIR SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA

Suudi Arabistan'ın desteklediği Mısır'daki Sisi yönetimi, Yemen operasyonuna destek vermek amacıyla dört savaş gemisini Aden Körfezi'ne yolluyor.

Reuters'a konuşan Süveyş Kanalı'ndan yetkililer, savaş gemilerinin kanaldan geçerek Aden Körfezi'ne doğru yola çıktığını belirtti.

Mısır, Yemen operasyonuna destek veren 10 ülkeden biri.

KARA OPERASYONU İHTİMALİ

Bu arada Reuters'e konuşan Suudi Arabistan'dan güvenlik kaynakları, hava saldırılarının ardından Yemen'de düzenin sağlanması için kara operasyonuna da gerek duyulabileceğini belirtti.

İsmini açıklamayan bir güvenlik kaynağı Reuters'a yaptığı açıklamada, 'Yemen'de düzeni sağlamak için kara operasyonu gerekebilir" dedi.

Suudi Arabistan ülkenin güneyindeki havaalanlarında tüm iç ve dış uçuşları durdurma kararı aldı.

Reuters'ın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Yemen'de çatışmalar nedeniyle büyük limanlar kapatıldı.

Suudi Arabistan ve bölge müttefikleri, dün TSİ 23.00’de Yemen'e yönelik askeri operasyon başlattı. Operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki başkent Sana havadan bombalandı. Müttefikler Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Sudan, Fas, Pakistan, Mısır ve Ürdün’den oluşuyor.

Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Adil Cubeyr, Yemen'deki barış çabalarının sonuçsuz kaldığını, bunun üzerine askeri müdahale başlattıklarını açıkladı.

Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin talebi üzerine operasyona başladıklarını vurguladı. "Yemen'de meşru hükümet işbaşında. Bu sadece bir bölge ile sınırlı kalmayacak bir operasyon" dedi.

Husilerin "her zaman şiddet yolunu seçtiğini" belirten Cubeyr, "Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyi yapacağız" dedi.

Büyükelçi, operasyonun Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Tüzüğü'ne uygun yapıldığını belirtti. Büyükelçi Cubeyr, "Öncelikle hava operasyonları başlatıldı, ancak diğer askeri operasyonlara başvurulması da mümkün" diye konuştu.

Büyükelçi operasyonda ABD kuvvetlerinin yer almadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Yemen'de Körfez İşbirliği Konseyi'nin önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği verilmesi yönünde emir verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Husilerin Yemen’in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti.

25 ÖLÜ 40 YARALI

Sağlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, operasyonun yoğunlukla hedef aldığı Sana'nın kuzey bölgelerinde sivil kayıplar olduğu aktarıldı. Operasyonlarda 25 sivilin öldüğünü bildiren kaynaklar, 40 kişinin de yaralandığını ifade etti. Husilere ait el-Mesire televizyonu Sana'daki tüm sağlık personelinin acilen hastanelere gelip görev başında olmalarını istedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın aracına tükürmenin cezası belli oldu!
İzmir açıklarında gece yarısı deprem
İç Güvenlik Paketi TBMM'de kabul edildi
27 Mart İngiltere basın özeti
En pahalı benzin hangi ilde satılacak?
Dinleme operasyonunda flaş tutuklamalar
Dağlıca'da flaş gelişme! Valilik izin vermemiş
Suudi Arabistan'dan flaş İran kararı
İstanbul’daki canlı bombaya evde suçüstü
Arınç'tan alafranga Başkanlık sistemi açıklaması
Yorumlar 10 yorum