BIST 9.645
DOLAR 32,58
EURO 34,77
ALTIN 2.416,79
HABER /  POLİTİKA

Silopi için flaş açıklama yarından itibaren...

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesine giden Başbakan Davutoğlu, yarından itibaren imar faaliyetlerine başlanacağını söyledi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, sürpriz bir ziyaret yaptığı Silopi’de açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, özetle şöyle konuştu:

''Sınırlarımızın ötesinde yaşanan kardeş kavgası, Suriye'de, Irak'ta, kesinlikle ülkemize getirilmeyecek. Evet, bir ateş çemberinin ortasındayız. Evet, yüreğimize her şehit haberiyle, bugün de aldığımız şehit haberleriyle ateş düşüyor. Bu ateşi söndürecek olan yegane şey, bu ateşe su dökecek olan yegane unsur muhabbet ve sevgi unsurudur.

CİZRE VE SUR'A DA GİDECEĞİZ

Kardeşliğin olduğu yerde fitneye, fesata yer kalmaz. Biz bu topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik. Ebediyen, hep beraber buradayız. En kısa zamanda Cizre ve Sur'a da gideceğiz.

Teröristler kudretimizi test etmeye kalktı. Şu anda şefkat vaktidir. Gelin Silopi'de, Cizre'de, Sur'da olun. Mart ayında en sembolik gün 18 Mart'tır. Bütün bakanlarımızın en asli işi, Mardin'de ilan ettiğimiz eylem planını hayata geçirmektir. 

SİLOPİ'DE YARINDAN İTİBAREN İMAR FAALİYETLERİ BAŞLIYOR

Hasarlı bütün binalar tespit edildi. Yarından itibaren imar faaliyetleri başlayacak. Devlet aç ve açıkta bırakmayacak. Az hasarlı ise yardım yapacağız, çok hasarlıysa kentsel dönüşüm kapsamına alacağız. 

Okullarımızda durumu gözden geçirdik. Bir okulda tadilat sürüyor, diğer okullarda eğitim sürüyor. Hastanelerimizde hiçbir eksiklik yok.

Silopili kardeşlerimize teşekkür ediyorum, teröre boyun eğmediler. Diyarbakırlı kardeşlerime de teşekkür ediyorum benden küçük olanları kucaklıyorum dün ve bugün provokasyonlara izin vermediler.''