BIST 10.771
DOLAR 32,81
EURO 35,15
ALTIN 2.448,79
HABER /  DÜNYA

Kuzey Kore liderinden talimat: Hazır tutun

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, orduya nükleer silahları kullanıma hazır tutmaları talimatı verdi.

Abone ol

Resmi haber ajansı KCNA, Kim'in söz konusu talimatı roketatar denemesi sırasında verdiğini duyurdu.  

Kim, "Düşmanlarımız bizi tehdit ediyor. İşte bu yüzden Kuzey Kore, nükleer savaş başlıklarını ateşlemeye daima hazır olmalı. Egemenliğimizi ve haklarımızı korumanın tek yolu nükleer gücümüzü artırmaktan geçiyor" dedi.

ABD ile Güney Kore tarafından gelecek haftalarda yapılması planlanan askeri tatbikata değinen Kim, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin "tehlikeli bir oyun oynadığını" söyledi. 

DÜN DE ALTI KISA MENZİLLİ FÜZE FIRLATMIŞTI

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yeni yaptırım uygulama kararı almasının ardından dün de altı kısa menzilli füze fırlatmıştı. 

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Pyongyang yönetiminin ülkenin doğusundaki Wonsan kentinden fırlattığı füzelerin Doğu Denizi’ne düştüğünü açıklamıştı.  

BMGK, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını çarşamba günü oy birliğiyle kabul etmişti.

ABD tarafından BM Şartı'nın güç kullanma yetkisini düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alınan karar tasarısına Türkiye'nin de aralarında olduğu 50 civarında ülke destek vermiş, BMGK'daki oylamada 15 üyenin tamamı olumlu oy kullanmıştı.

Kararda, Kuzey Kore'ye giden ve bu ülkeden çıkan tüm kargolara şüpheli madde muamelesi yapılarak tüm BM üyesi ülkelere bu kargoları inceleme zorunluluğu getirildi. Kuzey Kore'ye hafif silahlarla konvansiyonel silah satışına sınırlama istenen kararda bu ülkeden kömür ve demir alınması yasaklanırken altın, titanyum ve benzeri yer altı kaynaklarının ithali de sınırlandırıldı. Kararda Kuzey Kore'ye roket yakıtı da dahil olmak üzere hava taşıtı yakıtı satışı yasaklanıyor ve ülkelerden, yasa dışı faaliyetlere katıldığı tespit edilen Kuzey Koreli diplomatları sınır dışı etmeleri isteniyor.