BIST 1.964
DOLAR 13,61
EURO 15,24
ALTIN 793,03
HABER /  SAĞLIK

SGK artık bu hizmetin parasını verecek

SGK artık palyatif bakın tedavisinin masraflarını kapsama aldı bundan sonra ödemesi yapılacak. Evde bakım parasını SGK ödeyecek.

Abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), uzun süre yoğun bakımda yatan hastaların evlerine gönderilmesi gerektiği durumlarda hastane hizmetlerinin devamını sağlayan, kronik hastalığı olan hastaların hastane ortamında bakılmasını sağlayan, kanser hastası gibi birçok hastanın tedavisi ile bakımının sağlanması amacıyla 'palyatif bakım tedavisinin' ödeme kapsamına alındığı ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde pilot uygulamaya başlatıldığı bildirildi.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde basında kanser hastalarının kemoterapi tedavilerini alamayacağı yönünde gerçek dışı haberlerin yer aldığı belirtildi.

Yapılan düzenleme ile hali hazırda kanser hastalarının tedavilerini daha iyi koşullarda alabilmeleri için robotik sistemle ilaç hazırlama ve uygulama ünitelerinin geri ödeme kapsamına alınmasının sağlandığı vurgulanan açıklamada, SGK tarafından halihazırda ödenen kemoterapi tedavisinin daha hijyenik koşullarda sunulmasının sağlanması ve çalışan güvenliğinin maksimum düzeye getirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

YENİ DOĞANLAR İÇİN DE ÖDEME

Açıklamada, normal yollarla beslenemeyen yeni doğanlar için otomatik sistemlerle steril ortamda hassas ölçümlerle hazırlanan beslenme solüsyonlarının hazırlama ve uygulama bedellerinin de SGK tarafından geri ödeme kapsamına alındığı bildirildi.

FİZİK TEDAVİ ÜCRETİ DE ARTTI

Fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında serebral palsi (beyin felci) hastalarında ise 16 yaşından büyükler için 60 seans daha tedavi alabilme imkanının sağlandığı belirtilen açıklamada, "Yine fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında özellikle felçli hastalarda 60 seans sonrası tedavilerinin ikinci basamak Sağlık Bakanlığı hastanelerinde tedavi olabilmelerine yönelik olarak da bir düzenleme yapıldı. Laparoskopik ameliyatlar ve epidural anestezi ile doğum istisnai sağlık hizmetleri listesinden çıkarıldı ve böylece vatandaşların bu sağlık hizmetlerine daha az ücret ödeyerek sağlık hizmetine ulaşabilmelerinin önü açıldı" ifadeleri kullanıldı.

KANSER TEDAVİLERİ

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve kamu üniversite hastanelerinde yapılan kardiyovasküler cerrahi ameliyatlarının büyük bir bölümüne SGK tarafından yüzde 15 daha fazla ödeme yapılmasının sağlandığının altı çizildi.

Kanser cerrahisindeki bazı ameliyatlar için SGK tarafından ödenen fiyatların artırıldığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Böylece hastanelerin bu işlemleri yapmaları kolaylaştırılarak yaşanan hasta mağduriyetlerinin önüne geçildi. Ayrıca, hastanelerde çalışan hekimlerin bu konuya yönelmeleri amaçlandı. Uzun süre yoğun bakımda yatan hastaların evlerine gönderilmesi gerektiği durumlarda hastane hizmetlerinin devamını sağlayan, kronik hastalığı olan hastaların hastane ortamında bakılmasını sağlayan, yaşlı, kanser hastası, psikolojik destek ihtiyacı olan ve buna benzer birçok hastanın tedavisinin ve bakımının sağlanması amacıyla 'palyatif bakım tedavisi' adı ile yeni bir sağlık hizmeti ödeme kapsamına alındı ve Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastanelerde pilot uygulama olarak başlatıldı. Bu sayede yoğun bakım ünitelerinin amacına uygun olarak kullanılması da hedeflenmiştir."

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın kalemini kırdılar ihale cemaate verildi
Erdoğan'ın kalemini kırdılar ihale cemaate verildi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Kadın cinayetlerine en fazla ben karşıyım dedi ama
Kadın cinayetlerine en fazla ben karşıyım dedi ama
Yüksek topuklar bu hastalığın sebebi
Yüksek topuklar bu hastalığın sebebi
Hayat kadını olan karısını öldürdü
Hayat kadını olan karısını öldürdü
17 Aralık AKP'yi nasıl etkiledi?
17 Aralık AKP'yi nasıl etkiledi?
CHP'li Aygün Orhan Pamuk için ağır konuştu
CHP'li Aygün Orhan Pamuk için ağır konuştu
Dalay Lama: Halefim olmayabilir
Dalay Lama: Halefim olmayabilir
Rusya çöküyor Türkiye ne yapacak?
Rusya çöküyor Türkiye ne yapacak?
Hamas için tarihi karar
Hamas için tarihi karar