BIST 1.399
DOLAR 8,79
EURO 10,47
ALTIN 505,01
HABER /  SAĞLIK

Şehir hastaneleri dedikodusu Recep Akdağ konuştu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şehir hastanelerinin özel sektörün hastaneleri olduğu dedikodularına noktayı koydu.

Abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halk oylamasına gidilirken, şehir hastanelerine ilişkin bazı iddialar ortaya atıldığını belirterek, "Şehir hastanelerinin özel sektörün hastaneleri olduğu dedikoduları tamamen asılsız ve yalandır. Burada patron Sağlık Bakanlığıdır. Şirket veya şirketler, diğer hastanelerde olduğu gibi kamuya hizmet eder, ödemeler kendilerine yapılır." dedi.

ÜCRETLİ DEĞİL

Şehir hastanelerinin ücretli olduğu iddiasına da tepki gösteren Akdağ, "'Ücret alınıyor', 'Bunların devletin hastanesi değil' iddiaları tamamen asılsızdır." ifadelerini kullandı.

Bakan Akdağ, bugün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açılışı yapılacak Isparta Şehir Hastanesi'nde basın toplantısı düzenlendi.

Akdağ, toplantıda yaptığı konuşmada, şehir hastanelerinin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın ikinci dönemi ve hastanecilik açısından en önemli hamle olduğunu belirtti.

Şehir hastanelerinin birbiri ardına açılacağını ifade eden Akdağ, bu yıl şehir hastanelerinin Mersin ve Yozgat'tan sonra üçüncüsü olan Isparta Şehir Hastanesi'nin resmi açılışını bugün Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle yapacaklarını bildirdi.

Hastanenin 755 yataklı olduğunu, toplam 2 bin 145 kişinin çalışacağını anlatan Bakan Akdağ, hastanenin 221 bin metrekare alana kurulduğunu kaydetti.

Daha önce Isparta'da hizmet veren, binası eski olan Isparta Devlet Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi ve ek binaları olan hastanelerin kapalı alanlarının tamamının 60 bin metrekare olduğuna işaret eden Akdağ, Isparta Şehir Hastanesi'nin sadece 60 bin metrekare otoparkı bulunduğunu aktardı.

Konforlu, herkesin rahat edeceği bir şehir hastanesine daha kavuştuklarını belirten Akdağ, önceki hastanelerin, şehir içine sıkıştığından otopark imkanı olmadığını, şehir hastanesinin 2 bin araçlık kapalı otoparkı bulunduğunu vurguladı.

Hastane odalarındaki yatakların hepsinin 2 kişilik olduğunu, nadiren tek yataklar bulunduğunu ifade eden Akdağ, hastanede 131 yoğun bakım yatağının yer aldığını, bütün doğumların tek kişilik özel odalarda yapılacağını açıkladı.

PATRON SAĞLIK BAKANLIĞIDIR

Şehir hastanelerinin kamunun hastaneleri olduğunu, hastanelerin özel sektörle ortak yapıldığını anlatan Akdağ, "Şehir hastanelerinin özel sektörün hastaneleri olduğu dedikoduları tamamen asılsız ve yalandır. Burada patron Sağlık Bakanlığıdır. Şirket veya şirketler, diğer hastanelerde olduğu gibi kamuya hizmet eder, ödemeler kendilerine yapılır. Özel sektör hastaneyi yapıyor, içine cihazlarını koyuyor. Biz ödemeyi 25 yılda yapıyoruz. Biz bunu hastaneleri vatandaşın hizmetine bir an önce sokmak için yapıyoruz. Özel sektörün dinamizmini devletin patronluğunu vatandaşın hizmetine sunmak için." diye konuştu.

ŞEHİR HASTANELERİNİN HİÇBİR FARKI YOK

"İkinci bir dedikodu ise bu şehir hastanelerinin ücretli olduğu yönünde" diyen Akdağ, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Isparta'da vatandaşlar 'Hastane yaptınız ama ücretini nasıl ödeyeceğiz' diye soruyorlar bana. Şehir hastaneleri Sağlık Bakanlığının diğer hastanelerinden vatandaşın hizmet alması açısından hiçbir farkı olmayan hastanelerdir. Hastanelerimizde sosyal güvenlik kurumunun koyduğu küçük bir katkı payı var. O da normal bir devlet hastanesinde 6 lira, eğitim hastanesi ise 7 lira katkı payı alınır. Bunun sebebi de ihtiyacı olmayan hastaların aile hekimlerini atlayarak basit bir hastalık için hastanelere gelmesine mani olmak, gerçekten ihtiyacı olan vatandaşın ihtiyacını kolaylaştırmak. Şehir hastanelerinde vatandaştan bu kadar mükemmel hizmet karşılığında ilave para istenmiyor ve bundan sonra istenmeyecektir. 'İlk müracaata 30 lira alınıyormuş', 'Tetkiklerden ilave ücret alınıyormuş', 'Kapalı otopark ücreti alınıyormuş' dedikodularını bilerek çıkarıyorlar. Şehir hastanelerine karşı olan bir 'İstemezük'çü, 'Hayır'cı zihniyet var. Şehir hastaneleri vatandaşın, milletin hastanesidir. Bir özel hastanede olmayan konfor, teknik donanım, hizmet, bir Avrupa ülkesinde bulunamayacak imkan ve rahatlık bu hastanelerde vardır. 'Ücret alınıyor', 'Bunların devletin hastanesi değil' iddiaları tamamen asılsızdır."

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun gelininin memleketi belli oldu
Kılıçdaroğlu'nun gelininin memleketi belli oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
1 yaşındaki oğlunu komşuya bıraktı sonrası korkunç
1 yaşındaki oğlunu komşuya bıraktı sonrası korkunç
THY çözümü buldu ABD'ye inat herkesi ipad!
THY çözümü buldu ABD'ye inat herkesi ipad!
Fatma Şahin turizm atağı için kolları sıvadı
Fatma Şahin turizm atağı için kolları sıvadı
Rusya'dan uyarı: Sakın kurt işareti yapmayın!
Rusya'dan uyarı: Sakın kurt işareti yapmayın!
15 ilde FETÖ'nün bilişim yapılanmasına operasyon!
15 ilde FETÖ'nün bilişim yapılanmasına operasyon!
İdamla yargılanan Hüsnü Mübarek için son dakika kararı
İdamla yargılanan Hüsnü Mübarek için son dakika kararı
Emekli ve yaşlılara iğrenç tuzak evine götürüp...
Emekli ve yaşlılara iğrenç tuzak evine götürüp...
Büyük patron kim Gülen'den eşine sürpriz hediye!
Büyük patron kim Gülen'den eşine sürpriz hediye!
Yorumlar 7 yorum