BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Savcıdan, Murat Sancak ve kumar borcu iddialarına cevap

Murat Sancak'ın içinde bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili davada bir kişi tutuklanırken ilgili dosyaya ‘kısıtlama kararı‘ konuldu. Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Gülay ise kumar borcu iddiaları için açıklama yaptı.

Abone ol

Star Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın içinde bulunduğu arabaya düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada peş peşe önemli gelişmeler yaşandı.

Gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 6 kişiden biri “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Büyükçekmece Sulh Ceza Hakimliği tarafından dosya üzerine kısıtlama kararı konulurken savcıdan da ilginç bir açıklama geldi. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Gülay, Sancak'a düzenlenen silahlı saldırının "kumar borcu" nedeniyle gerçekleştiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

KUMAR BORCU İDDİALARINA SAVCI CEVAP VERDİ

Gülay, yazılı açıklamasında, soruşturma kapsamında 6 şüphelinin gözaltına alındığını, sorgulama sonrasında 1 kişinin tutuklandığı, 1 kişinin savcılık tarafından serbest kaldığı, 4 kişinin ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığını ifade etti.

Gülay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine soruşturma dosyasıyla ilgili olarak Büyükçekmece Sulh Ceza Hakimliğince kısıtlama karar verilmişti. Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında olayın Murat Sancak'ın kumar borcu nedeniyle vuku bulduğuna, kamera kayıtlarının silindiğine, bazı hususların gizlendiğine dair haberler verilmiş ise de bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı gibi soruşturma dosyası kapsamında bu hususa ilişkin ya da böyle bir şüphe uyandıracak delil ve bulgunun m

DOSYAYA KISITLAMA KARARI

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Gülay, yazılı açıklamasında, “Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine soruşturma dosyası ile ilgili olarak Büyükçekmece Sulh Ceza Hakimliği’nce kısıtlama kararı verilmiştir” dedi.

Kısıtlama kararı avukatların bilgi ve belge almasının önüne geçiyor.

Gülay aynı zamanda saldırının Murat Sancak’ın kumar borcuyla ilgili olduğuna dair iddiayı da yalanladı. Gülay şöyle dedi: “Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında olayın Murat Sancak’ın kumar borcu nedeniyle vuku bulduğuna, kamera kayıtlarının silindiğine, bazı hususların gizlendiğine dair haberler yer verilmiş ise de bu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi soruşturma dosyası kapsamında, bu hususa ilişkin ya da böyle bir şüphe uyandıracak delil ve bulgunun mevcut olmadığı anlaşılmıştır.”

Gülay, soruşturma kapsamında gözaltına alınan altı şüpheliden bir kişinin tutuklandığını, iki kişi hakkında adli kontrol kararı verildiğini ve üç kişinin de serbest bırakıldığını belirtti.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

İstanbul Hadımköy'de 20 Ağustos 2015 günü Star Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın içinde bulunduğu araca silahlı saldırı düzenledikleri iddiasıyla önceki gün gözaltına alınan 6 kişi bu sabah saatlerinde Büyükçekmece Adliyesi'ne çıkarıldı.

Soruşturmayı yürüten savcı, dosya üzerinden yaptığı incelemenin ardından bir kişi serbest bırakılırken, F. S., R. Y., S. B. O., T. Ü ve Z. Y., “Silahlı örgüte üye olmak" ve “Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından tutuklanmaları talebiyle 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Şüphelilerden F. S., Murat Sancak isimli kişiyi tanımadığını belirterek, “Fotoğrafta ben olduğum iddia edilen şahıs O.'dur. Soyadını unuttum. Bizim muhitte O'nun Hüsam lakaplı kişiyle bu eylemi gerçekleştirdiği yönünde söylentiler vardır. Haksız yere tutuklanmak istemem" dedi.

Şüphelilerden Z.Y., olay ile ilgisi olmadığını, Murat Sancak'ı tanımadığını, Saral ailesini tanıdığını belirterek, “Saral ailesini tanımam suç mudur?" şeklinde ifade verdi. Şüphelilerden S. O. B. ise O. K. ve H.Ç. isimli şahısların zaman zaman mahallesindeki otoparka geldiklerini belirterek, “Otoparkta çalışan arkadaşlar zaman zaman kendi aralarında konuşurdu. Benim de bir defa kulak misafiri olduğum ve hayal meyal hatırladığım kadarıyla O.K. ve H.Ç.'nin bir araç kurşunlama olayına karıştıkları gibi bir şeyler söyleniyordu. 1-1.5 ay önce olabilir. Saldırının kime yönelik gerçekleştirildiğine dair bir şey söylemiyorlardı. Bana gösterdiğiniz fotoğrafta aracı kullanan şahıs ben değilim, aracı kullanan şahıs H.Ç.'dir" iddiasında bulundu.

Şüphelilerden T.Ü. ise, 7-8 ay kadar önce H.Ç. isimli kişinin evine gittiğini, sonrasında da operasyon yapılarak gözaltına alındığını ifade ederek, “Gözaltı süresi içinde H.Ç., isimli şahıs bana kendisinin bir silahlı saldırı olayına katıldığını, hedefin de B.K. isimli bir şahıs olduğunu söyledi. Ancak yanlışlıkla, araçlar birbirine benzediği için başka bir araca saldırı düzenlediklerini, bunu emniyet görevlilerine söylediğini ancak kendisine inanmadıklarını söyledi. O'na bu işi benim yaptığımı ve beni alacaklarını söylemişler. Daha fazla ayrıntı vermedi. Yaklaşık 4 ay önce vuruldum, hastanede tedavi gördüm, bu olayı yapmam mümkün değildir, suçsuzum" dedi. Şüphelilerden R.Y.'de suçlamaları kabul etmedi.

DÖRT KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Sorgulamayı yapan 1. Sulh Ceza Hakimliği, T.Ü,'yü “Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklarken, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan tutuklama talebinin reddine karar verdi. Mahkeme, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak" ve “Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından tutuklama talebiyle sevk edilen F.S., S.B.O., Z.Y. ve R.Y.'nin serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkeme, serbest bırakılan F.S. ve S.B.O.'nun, haftada iki gün karakola giderek imza vermelerini kararlaştırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Star Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, 20 Ağustos 2015 tarihinde içinde kendisi, şoförü ve korumasının bulunduğu araçla Hadımköy Çamlıca Caddesi'ndeki Alkent 2000 sitesi önünde kendilerine çarpan otomobildeki kişilerin silahlı saldırısına uğramıştı.

Çapraz ateşe alınan ve zırhlı olduğu söylenen araca çok sayıda kurşun isabet etmiş, ölen ya da yaralanan olmamıştı.