BIST 1.311
DOLAR 7,84
EURO 9,38
ALTIN 448,30
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Satürn'ün uydusu Titan'da "deniz seviyesi" tespit edildi

ABD'nin Cornell Üniversitesi'nden Gökbilimci Alex Hayes önderliğindeki araştırma ekibi, Satürn'ün uydusu Titan'da "deniz seviyesi" tespit etti.

Abone ol

ABD'nin Cornell Üniversitesi'nden Gökbilimci Alex Hayes önderliğindeki araştırma ekibi, Satürn'ün uydusu Titan'da "deniz seviyesi" tespit etti. Ekip, Titan'daki hidrokarbon denizlerinin kütle çekiminin etkisiyle dünyadaki "deniz seviyesine" benzer bir ortalama yüzey irtifasına sahip olduğunu belirledi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Satürn keşif uydusu Cassini'nin, gezegenin yüzeyine yaptığı nihai dalış sırasında dünyaya gönderdiği radar görüntülerini kullanan araştırmacılar, hidrokarbon göllerinin de bu ortalama irtifadan yalnızca birkaç yüz metre yüksekte olduğunu gözlemledi.

SIVI BARINDIRAN TEK GÖK CİSMİ; Titan'ın, Güneş Sistemi'nde, yüzeyinde istikrarlı şekilde sıvı barındıran dünya dışındaki tek gök cismi olduğuna dikkati çeken araştırmacılar, ortalama su seviyesinin varlığının metan ve etan gibi hidrokarbonlardan oluşan deniz ve göllerin, tıpkı dünyada olduğu gibi bir yeraltı sistemi aracılığıyla birbirine bağlı olduğu anlamına geldiğini vurguladı. Araştırmanın bulguları, "Geophysical Research Letters" dergisinde yayımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Hem denize giriyorlar hem kayak yapıyorlar burası Türkiye
Sisi yeniden adaylığını açıkladı
Tüp mide ameliyatı ve Gastrik By-Pass nedir hangisi iyidir?
Sigarayı bırakmanın kolay yolu kitap pdf olarak indirin
Sağlık Bakanlığı 16 bin personel alacak
Tuğba Özay kaç yaşında aslen nereli kiminle evliydi eski kocası kimdir?
Yorumlar