BIST 4.979
DOLAR 18,63
EURO 19,31
ALTIN 1.052,89
HABER /  GÜNCEL

Saray'dan flaş Can Dündar ve Erdem Gül açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'den gelen son haberler, Güneydoğu'daki operasyonlar ve Can Dündar-Erdem Gül'ün tahliyesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin son dakika açıklamalar yaptı.

Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği "hak ihlali" kararı ve ardından gelen tahliye ile ilgili açıklama yapan ve Snowden ve Assange'dan örnekler veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Bu karar beraat kararı değil tahliye kararıdır. Dava devam ediyor. Dünyanın başka ülkelerinde de bu tür casusluk davaları yapıldı yapılıyor. WikiLeaks hadisesi olduğunda ne tür tedbirlerin alındığını gördük. Assange hala sığınmış vaziyette bulunmaktadır. Snowden'ın Rusya'da bir yerde gizlendiğini biliyoruz. Dava devam edecek biz de yakından takip edeceğiz" dedi.

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları:

SURİYE'DE ATEŞKES ANLAŞMASI

''Suriye ile ilgili bu gece itibariyle Münih Ateşkesi çerçevesinde yeni sürecin başlaması hedefleniyor. Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Fakat şu ana kadar yaşananları dikkate aldığımız zaman, Cenevre görüşmeleri ve sonrasında, hatta Münih Anlaşması'nın uygulanması tarihine giderken, yani bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esed güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir. Sahada ne yapıldığını somut olarak görmek istiyoruz. Maalesef şu an itibariyle Azez dahil Türkmen Dağı bölgesinde saldırıların devam ettiği haberleri gelmektedir.

Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye'nin neresinden gelirse gelsin, ister DAİŞ'ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye'nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir.

SURİYELİ VE IRAKLI MÜLTECİLER

Türkiye açık kapı politikasını devam ettirmektedir. 2.7 milyonu aşan mülteciler kamplarda, şehirlerimizde kalıyor. Sıfır noktasında kalan Suriyeliler var. Şunun altını da tekrar çizmek isteriz ki 'Suriye mültecilerine kapılarını aç' ya da 'mülteci akımını engelle' diyen ülkeler, Suriye'de hava bombardımanlarını, Esed rejiminin karadan yaptığı saldırıları durduramadıkları müddetçe, bu mülteci krizinin daha da derinleşeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

TERÖRLE MÜCADELE

Çözüm sürecini kimin sabote ettiği terörü ve şiddeti azdıran taraf bellidir. PKK terör örgütü silah bırakmayacağını açık şekilde ortaya koymuştur. Türkiye vatandaşlarını korumak için operasyonlara devam etmektedir. 17 Şubat Ankara saldırısı terörün çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Teröristin taziyesine katılanlar kendi alçak hain yüzünü bir kez daha göstermiştir. Terörü romantize etmek kabul edilemez.

SURİYE'YE KARA OPERASYONU İDDİASI

Suriye'ye kara operasyonu konusunda hazırlığımız söz konusu değil. Ulusal koalisyonla ilgili hareket edeceğimiz yönünde açıklamalar yaptık.''