BIST 4.930
DOLAR 18,84
EURO 20,20
ALTIN 1.131,19
HABER /  EKONOMİ

IMF Başkanı küresel büyüme için riski açıkladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'dan global büyümeye ilişkin yeni bir açıklama geldi. Lagarde, Çin'deki geniş sermaye çıkışlarının global büyüme için risk oluşturduğunu söyledi.

Abone ol

IMF Başkanı Christine Lagarde, Şanghay'da G20 maliye bakanları ve Merkez Bankası başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinde büyümenin 2016 yılında yüzde 6,3 olmasını beklediklerini ifade etti.

Lagarde konuşmasında ayrıca İngiltere'nin AB'den ayrılması olasılığına yönelik endişelerinin yatırım rakamları üzerinde görülmeye başlandığını da belirtti.

DEVALÜASYONA BAŞVURMAYACAĞIZ"

Öte yandan Çin Merkez Bankası Başkanı Zhu Xiaochuan, Çin'in ekonomisini desteklemek, ihracatını artırmak için devalüasyona başvurmayacağını söyledi.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Şanghay'da başlayan toplantısı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Zhu, Çin'in ticari partnerlerini Pekin'in para birimini sert bir şekildde zayıflatmayacağına ikna etmeye çalıştı ve ekonomiyi desteklemek için ellerinde yeterli araç olduğunu vurguladı.

"SERMAYE ÇIKIŞLARINI ENGELLEMEK ÖNEMLİ"

"Çin'in genel olarak ihracatı güçlü olmaya devam ediyor" diye konuşan Zhu, Çin'e sermaye girişlerinin büyük ölçüde normal olduğunu, sermaye çıkışlarını engellemenin ise yurt içi ekonomide sağlıklı gelişmenin devam ettirilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

 Zhou, "Reformlarımızın yönü açık, reform hızını yönetmek için fırsat pencereleri yaratmak gerekli. Reform hızı değişkenlik gösterebilir, ancak reformlar devam edecek ve yön değişmeyecek" diye konuştu.