BIST 4.945
DOLAR 19,17
EURO 20,86
ALTIN 1.212,13
HABER /  SAĞLIK

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ne yapılmalıdır

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru sebebi tespit etmek gerektiğini söyleyen Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, kadınlarda dökülen saçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Abone ol

Erkek ya da kadında, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir soruna dönüştüğünü ifade eden Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez , “Çoğu kişi saçlarını tarzıyla hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görür." dedi.

Araştırmaların, kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasında yakın bir ilişki olduğunu gösterdiğini belirten Sönmez, "Eğer alışılmadık biçimde, uzun süredir saçlarınızın dökülmekte olduğunu fark ettiyseniz doktorunuza danışmanızda fayda var. Saç dökülmesi genellikle erkeklerin bir problemi olarak algılanır."

"Oysa şöyle bir çevremize baktığımızda pek çok kadının da saç dökülmesinden şikayet ettiğini görebiliriz. Kadınlarda saç dökülmesi hormonlarla, beslenmeyle ya da mevsim geçişleriyle ilgili olabilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru sebebi tespit etmek ve ana sorunun çözümüne odaklanmak en doğrusudur" şeklinde konuştu.

Genetik saç dökülmesi
Genetik saç dökülmesinin ailesel bir hastalık olduğunu belirten Sönmez, “Toplum içinde irsi olarak ta tabir edilen genetik, bir çok hastalıkta geçerli olup aile bireylerinde anne, baba, amca gibi genetik hastalıklar yer alması durumunda aynı problem sizde de olabilir."

"Mutlaka olacak değil, fakat aynı sıkıntıyı yaşamanız durumunda şaşırmamak gerekir. Dünyanın en önemli sorunlarından birisi haline gelen saç dökülmesi, güzel bir yönü ise en yoğun dökülme sorunu olan genetik saç dökülmesi nedenleri, belirtileri ve yapılması gerekenler tamamen çözülmüş durumda, dökülme sorunu yaşayanlar üzülmek, karamsarlığa kapılmak yerine yapmaları gereken tek şey önlem almak ve gereğini yapmaktır."

"Konuya dönecek olursak DHT hormonu genetik saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisi, bu sorunu çözmek için faydalanacağınız 3 bilimsel madde vardır. Procapil - Finasterid ve Minoxidil dünya genelinde kabul gören bu 3 madde saç dökülmesine neden olan DHT hormonunun etkisini kaybetmesi için bilim adamları tarafından geliştirilmiştir” ifadelerini kullandı.