BIST 9.312
DOLAR 31,02
EURO 33,59
ALTIN 2.020,59
HABER /  EKONOMİ

Sabancıdan 4 bin kişiye iş!

Sabancı Holding yeni iş alımlarına başlıyor. 4 bin kişiye iş imkanı verecek...

Abone ol

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Rıdvan Yirmibeşoğlu, Sabancı Topluluğunda yeni işe almaların her sektörde değişeceğini, ancak finansal hizmetler ve perakendede ön planda olmak üzere çalışan sayısının yüzde 7 civarında artacağını bildirdi.

2008’in ’temkinli bir yıl’ olacağına dikkati çeken Yirmibeşoğlu, genelde istihdamın en fazla perakende ve finansal hizmetler alanında artmasını beklediklerini, hareketli bir yılın yaşanacağı enerji sektörünün ise çok fazla istihdam yaratmayacağını, ancak projelerin yapım aşamasında geçici istihdam yaratabileceğini kaydetti.

"KADIN YÖNETİCİ SAYISI ARTACAK"

Sabancı Holding A.Ş.’de şu anda kadın erkek oranının yüzde 50-50 olduğuna işaret eden Yirmibeşoğlu, gelecek açısından kadın sayısı daha hızlı arttığı ve yaşları daha düşük olduğu için yönetici seviyesinde önümüzdeki 5 senede kadın sayısının daha fazla artacağını, Sabancı Topluluğu içinde beyaz yakalılarda yüzde 40 oranında kadın bulunduğunu ifade etti.

Yirmibeşoğlu, topluluk içinde çalışmak isteyenlerde temel bazı noktalara dikkat ettiklerini, ancak özellikle başarma arzusu yüksek insanlarla çalışmak istediklerini anlattı.

ÜCRETLER NASIL?
Ücretlere ilişkin de Yirmibeşoğlu, Türkiye’de yönetici ücretlerinin yüksek olduğunu düşünmediğini, 2002’deki döviz kurunun hala bugün geçerli olduğunu, dolayısıyla yabancı yatırımcı bunu kendi parası cinsinden hesap ettiğinde yüksek geldiğini söyledi.

Yabancı şirketlerin yarısından fazlasının İstanbul ve Marmara bölgesinde bulunduğuna işaret eden Yirmibeşoğlu, talebin çok yüksek olmasının da ücretleri etkilediğini aktardı.

SABANCI DA ETİK ANLAYIŞI

Yirmibeşoğlu, etik anlayışı Sabancı Grubunda kurumsallaştırmak istediklerini belirtirken, "Sabancı Topluluğu, bütün çalışanlarınca imzalanmış etik bildirgesi bulunan bir grup" dedi.

Yirmibeşoğlu, topluluğun 2005 yılında gerçekleştirdiği "SA15 " süreci ile önümüzdeki 10 yıl ve sonrasının yol haritasını çıkardığını ve vizyonunu farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak olarak belirlediğini söyledi.

ÇALIŞANLARIN DAĞILIMI
Topluluğun çalışan sayılarının sektörlere dağılımında ise 16 bin 696 ile finansal hizmetler ilk sırada yer alırken, bunu 15 bin 525 ile perakendecilik grubu, 9 bin 824 kişi ile lastik, takviye malzemeleri ve otomotiv grubu, 6 bin 755 kişi ile ticaret ve sanayi şirketleri, 3 bin 375 ile çimento grubu, 3 bin 192 ile diğer faaliyetler ve 192 ile enerji oluşturuyor. Topluluğun yaş ortalaması ise 2007 yılı sonu itibarıyla 31 olarak gerçekleşti.