BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,78
ALTIN 1.897,30
HABER /  GÜNCEL

Saatler ne zaman geri alınacak 2018 muamması kafa karıştırdı

Saatler ne zaman geri alınacak muamması vatandaşın kafasını karıştırdı. 2016 yılından beri kullanılan yaz saati uygulaması bu sene sona erecek. Saatlerin bir saat ileri alınacağı tarih ise kararname ile bildirildi. 28 Ekim 2018 pazar sabah 04.00'te 1 saat geri alınacak yaz saati bitecek, kış saati uygulaması yeniden başlayacak.

Abone ol

Saatler ne zaman geri alınacak sorusu sabahın erken saatlerinde işe giden, okula giden vatandaşlar tarafından gün içinde sıkça araştırılmaya başladı. Bilindiği gibi kış saati uygulaması 2016 yılında kaldırılmıştı. Gün ışığından daha çok yararlanmak için verilen bu kadar çalışanları ve sabahın karanlığında çocuklarını okula gönderen veliler tarafından eleştirilmişti. Peki bu sene saatler ne zaman1 saat geri alınacak, ayın kaçında kış saati uygulaması başlayacak? Saatlerin bir saat ileri alınacağı tarih ise kararname ile bildirildi. 28 Ekim 2018 pazar sabah 04.00'te 1 saat geri alınacak yaz saati bitecek, kış saati uygulaması yeniden başlayacak. 

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALKTI MI: Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK: 23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilen kararname neticesinde, yaz saati uygulamasının 2017 tarihinde de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 Pazar tarihinde saat 04.00‘ten itibaren geçileceği aktarılmıştı ancak karar saatlerin ayarlanma tarihi yaklaşırken son yıllarda 1 yıl daha uzatılarak sabit saat uygulamasında kalmaya devam ediliyor.

YAZ SAATİ NEDİR: Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.