BIST 1.173
DOLAR 8,08
EURO 9,55
ALTIN 494,26
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Ryugu göktaşından ilk görüntü geldi

Japonya'nın Uzay Araştırma Organizasyonu JAXA'nın, geçtiğimiz yıl Ryugu adlı göktaşına gönderdiği uzay aracından ilk görüntü geldi.

Abone ol

27 Haziran 2018 tarihinde Ryugu'ya ulaşan ve orada çeşitli çalışmalar yapan Hayabusa 2, Ryugu'nun fotoğrafını çekti. Geçtiğimiz yıl Ryugu asteroitinin yörüngesine yerleştirdiği Hayabusa 2, çektiği fotoğrafın ardından bugün göktaşının yüzeyine iniş yaptı.

JAXA, Ryugu'dan ilk örnek maddelerin toplandığını duyurdu. Bu örnek maddelerin,  Güneş Sistemi'nin oluşumuna ve evrimine dair çok önemli bilgiler verebileceği düşünülüyor.

Hayabusa'nın Ryugu'ya ilk dokunuşu bugün TSİ 02.30 gibi gerçekleşti. Asteroitin yüzeyine 5 gram ağırlığında bir mermi ateşleyen Hayabusa, ortaya çıkan maddeleri üzerindeki robotik kol yardımıyla topladı. Bu işlemin başarıyla sonuçlanmasının ardından ise uzay aracının yüzeyden ayrılıp tekrar yörüngedeki yerine döndüğü belirtiliyor.

Uzay aracı önümüzdeki bir yıl boyunca toplamda iki kez daha örnek toplama girişiminde bulunacak.  Uzay aracının topladığı örneklerle beraber 2020 yılında Dünya'ya ulaşması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
ÖGG sonuçları ne zaman açıklanır Emniyet Genel Müdürlüğü TC ile giriş
Samsun'da feci kaza! Panelvan minibüsle ticari araç çarpıştı
Xiaomi vakit kaybetmeden Redmi Note 7 Pro'yu tanıtacak!
8 Mart Kadınlar Günü resmi tatil mi oldu son haber
Zona (gece yanığı) hastalığı nedir uzmanlar uyarıyor
Nejat Alp eşi kimdir kaç tane çocuğu var? Nejat Alp hayatı
Yorumlar