BIST 4.963
DOLAR 18,62
EURO 19,64
ALTIN 1.078,33
HABER /  DÜNYA

Rusya'nın son hamlesine ABD'den tepki!

ABD Dışişleri Sözcüsü Psaki, Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı silah sevkiyatından kaygı duyduklarını söyledi.

Abone ol

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Belarus'un başkenti Minsk'te sağlanan ateşkesin başlamasına saatler kala, Rus ordusunun Ukrayna hedeflerini bombalamak üzere Debostava'ya çok sayıda top, roket bataryası ve hava savunma sistemleri sevk etmesinden kaygı duyduklarını söyledi.

Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Psaki, kalabalık yerleşim yerlerinin de bulunduğu Doğu Ukrayna'da tarafların temas hattında çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Cumartesi günü resmen devreye girecek olan ateşkes öncesinde bu çatışmaların yaşanmasını kaygı verici olarak niteleyen Psaki, son bir kaç gün içerisinde Rusya sınırından çok sayıda ağır silah ve mühimmat geçtiğini iddia etti.

Bu durumun Minsk'te varılan mutabakatın ruhuna yakışmadığını dile getiren Psaki, "Rus ordusu Ukrayna hedeflerini bombalamak üzere Debostava'ya çok sayıda top ve roket bataryasını sevk etti. Bu mühimmatın ayrılıkçılara ait olmadığından ve Rus ordusuna ait olduğundan eminiz. Rus ordusu aynı zamanda Debostava yakınlarına hava savunma sistemleri konuşlandırdı. Bunların da ayrılıkçılara değil Rus ordusuna ait olduğundan eminiz" dedi.  

Psaki ayrıca Rus birliklerinin Ukrayna sınırında, Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı gruplara ulaştırmak üzere büyük silah sevkiyatı yapmaya hazırlandığını belirtti.

Tüm bu bilgilerin kaynaklarının sorulması üzerine Psaki, bu istihbaratı herhangi bir devlet veya gruptan almadıklarını, ABD'nin kendi istihbarat birimlerinin sağladığını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün gece Belarus'un Başkenti Minsk'te bir araya gelmiş,  AGİT gözleminde varılan anlaşmaya göre, 15 Şubat'taki ateşkesin yanı sıra bölgedeki ağır silahların bugünkü konumundan 19 Eylül 2014'teki Minsk Mutabakatı'nda varılan çizgiye geri çekilmesi konusunda uzlaşıya varmışlardı.