BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.038,45
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan ilk büyük Türk kaçışı

RUSYA ile Türkiye arasında iplerin gerilmesi sonrası ülkeden ilk büyük Türk kaçışı başlıyor. Fiba Holding, Rusya'da faaliyet gösteren bankasını satma kararı aldı.

Abone ol

TÜRKİYE ile Rusya arasında Kasım 2015’ten bu yana süren siyasi krizle birlikte gelen sert ekonomik yaptırımların somut sonuçları birer birer ortaya çıkmaya başladı.

İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin ve yatırımın bıçak gibi kesildiği, Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının hızla azaldığı bu süreçte Rusya pazarından ilk büyük çıkış haberi bankacılık sektöründen geldi. 1997 yılından bu yana Rusya’da faaliyet yürüten Fiba Holding’e ait Credit Europe’un iki ülke arasındaki gerginlikten kaynaklanan nedenlerle satışının gündemde olduğu belirtildi. Rus Kommersant gazetesinde dün yer alan habere göre Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Hüsnü Özyeğin’in üstlendiği Fiba Holding iştiraki Credit Europe Rusya’daki operasyonlarını satmak üzere Morgan Stanley’i yetkilendirdi.

KAÇINILMAZ SON

Fiba Holding, iştiraki Credit Europe Rusya’daki operasyonlarını satmak üzere Morgan Stanley’i yetkilendirdi.

Hürriyet'in haberine göre, dün akşam saatlerine kadar Fiba Holding’ce yalanlanmayan haber, bankacılık sektörü ve Rusya ile iş yapan çevreler başta olmak üzere, Türk iş dünyasında bomba etkisi yarattı. Konuya yakın kaynaklar, “İki ülke arasındaki ilişkiler bölgedeki gelişmelere de bakıldığında yakın bir zamanda düzelme umudu taşımıyor. Hüsnü Bey’in çıkış kararı bu noktada oldukça stratejik. Mümkün olan en kısa sürede henüz şirketler büyük müşteri ve iş kaybına uğramadan Rusya’dan çıkmanın yolunu arıyorlar. Yol yakınken çıkmak en iyisi çünkü çıkış kaçınılmaz son. Çıkışların devam edeceğini öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

30 ŞEHİR, 115 ŞUBE

Rusya’da büyük miktarda yatırımları olan bir başka işadamı ise, Credit Europe’un satış kararında iki ülkenin bozulan ilişkilerinin yanı sıra, bir süredir Rusya’da yaşanan ekonomik krizin de etkili olduğunu göz ardı etmemek gerektiğini belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen işadamı, “Rusya’daki ekonomik şartlar bir süredir çok çetinleşti. Bu zorlaşan şartlara dayanamayan bazı küçük şirketler çıkıyor, çıkışlar sürebilir. Ama biz büyük şirketler halen ilişkilerin ve ülkenin ekonomisinin düzelmesi umudunu taşıyoruz” dedi. 12 ülkede faaliyet yürüten Credit Europe’un Rusya’da Moskova, St. Petersburg, Kazan, Yekaterinburg, Ufa, Novosibirsk ve Rostov gibi ekonomik olarak gelişmiş 30 şehrinde 69 ofisi 115 şubesi bulunuyor.

4.5 MİLYON MÜŞTERİSİ VAR

Rusya çapında 14 binin üzerinde satış noktası olan Credit Europe’un 560 ATM’si bulunuyor. Bankanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre 1 Ocak 2016 itibariyle Rusya’da 4.5 milyon bireysel bankacılık müşterisi olan Credit Europe’un 1600 kurumsal ve 14 binin üzerinde de KOBİ müşterisi var. Özsermayede Rusya’nın en büyük 50 bankasından biri olan Credit Europe, aktif büyüklükte de ülkenin en büyük 60 bankası arasında yer alıyor. Bankanın ana iştiraki Fiba Holding’in Rusya’da perakende sektöründe de faaliyetleri var. Fiba Holding, GAP, Marks&Spencer’ın Rusya’daki ana distribütörü.

Bankanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre 1 Ocak 2016 itibariyle Rusya’da 4.5 milyon bireysel bankacılık müşterisi olan Credit Europe’un 1600 kurumsal ve 14 binin üzerinde de KOBİ müşterisi var.

TİNKOFF BANK TALİP

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Hüsnü Özyeğin’in Credit Europe Bank Rusya’yı satma kararını çok kısa süre önce aldığı ve şimdiden taliplerinin olduğunu belirtti. Aynı kaynak dün yine Rus medyasında yer alan Rus işadamı Oleg Tinkov’un 2006 yılında kurduğu Tinkoff Bank’ın Credit Europe Rusya’ya talip olduğu bilgisini doğruladı. Ancak Fiba Holding’in stratejik opsiyonları değerlendirdiği şimdilik hiçbir taliple masaya oturmadığı vurguladı. Rusya’da online bireysel bankacılık hizmetleri veren Tinkoff Bank mobil bankacılık alanında inovatif ürünleriyle biliniyor. Banka 2015 yılında yüzde 7.7 pazar payı ile Rusya’nın kredi kartı pazarının ikinci büyüğü Tinkoff Bank’ın 5.4 milyon kredi kartı müşterisi bulunuyor.

ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI AÇIKLANIYOR TIKLAYIN!

ÖNCEKİ HABERLER
Kanal müdüründen spikere: Evime gel sevişelim!
Kanal müdüründen spikere: Evime gel sevişelim!
Öğretmen atama sonuçları 2016 MEB sorgu ekranı ikgm
Öğretmen atama sonuçları 2016 MEB sorgu ekranı ikgm
AÖF sonuçları sınav sorgu ekranı açıklanıyor!
AÖF sonuçları sınav sorgu ekranı açıklanıyor!
Papa’dan Merkel itirafı! Telefonla aradı...
Papa’dan Merkel itirafı! Telefonla aradı...
ABD'deki ikinci ön seçimin sonucu açıklandı
ABD'deki ikinci ön seçimin sonucu açıklandı
Cizre ve Sur'da son durum şehit haberleri var
Cizre ve Sur'da son durum şehit haberleri var
Karadeniz'de tehlikeli hamle! Talimatı Putin verdi
Karadeniz'de tehlikeli hamle! Talimatı Putin verdi
Öğretmen atama sonuçları MEBBİS giris ekranı
Öğretmen atama sonuçları MEBBİS giris ekranı
Atama sonuçları öğretmen ataması MEBBİS sayfası
Atama sonuçları öğretmen ataması MEBBİS sayfası
İstifa etti! Evlilik programlarının foyasını bir bir anlattı
İstifa etti! Evlilik programlarının foyasını bir bir anlattı