HABER /  GÜNCEL

Rıza Sarraf'ın köşkündeki tadilat davasında yeni gelişme

Demirören Haber Ajansı

Rıza Sarraf'ın "imar kirliliğine neden olma" ve "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet"ten yargılandığı Kandilli'deki villasında keşif yapılacak.

İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın ikinci duruşmasına ABD'de bulunan Rıza Sarraf katılmadı. Tutuksuz yargılanan sanık Firuz Akın Han ve Avukatı Levent Öğe duruşmada hazır bulundu.

''İnşaata gitmem söz konusu olmadı''
Duruşmada savunması alınan mimar Firuz Akın Han, taşınmazın tadilatına ilişkin projenin uygulanmasının teknik sorumlusu olduğunu belirterek, "Projenin imara ve yasalara uygun olup olmadığı hususunda sorumlu olan kişiyim. Ancak ben uygulama yapan kişi değilim. Şantiye şefi de değilim. Ben söz konusu inşaatta ruhsat imzalandıktan sonra inşaata ne zaman başlanacağı belli olmadığı için inşaata gitmem söz konusu olmadı. Boğaziçi tarafından söz konusu yerde zabıt tutulmuş, bu tutanak tutulduktan 4 gün sonra istifa dilekçesi verdim. Benim sorumlu olduğum dönem içinde herhangi bir uygulamaya yönelik bir şey yapılmamıştır. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum" dedi.

Keşif yapılacak
Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Rıza Sarraf hakkında yurt dışına yazılan talimatın akıbetinin sorulmasına karar verdi. Mahkeme, suça konu taşınmazda fen bilirkişisi ile 3 kişilik inşaat mühendisi ile mimardan oluşan heyet eşliğinde keşif yapılmasını kararlaştırdı. 

Ebru Gündeş'ten anahtar istendi
Sanık Rıza Sarraf'ın eşine davetiye gönderilmesine karar veren mahkeme, suça konu taşınmazın anahtarının kendilerinde olması halinde keşif gün ve saatinde taşınmazın keşfe hazır edilmesinin istenmesine hükmetti.

Duruşma ertelendi
ABD'de bulunan Rıza Sarraf'ın ABD adli makamları tarafından ifadesinin alınması için resmi makamlara yazılan yazının yanıtının beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. 

İddianameden
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Sağ'ın ihbarı üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rıza Sarraf ve mimar Firuz Akın Han hakkında düzenlenen iddianamede, Sarraf'a ait Üsküdar Kandilli'deki kültür varlığı olarak korunması gereken taşınmazında yaptırdığı tadilatın Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kanunu'na aykırı olduğu belirtiliyor. İddianamede taşınmazın kat yüksekliklerinin değiştirildiği, 2. bodrum katın büyütüldüğü, zemin kat seviyesine arka cepheden ilave yapıldığı belirtilerek, bu tadilat için Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alınmadığı anlatılıyor. İddianamede her iki şüphelinin, "İmar kirliliğine neden olmak" ve "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na" muhalefet suçlarından 10'ar yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Konya'da ezber bozan mezar taşı! Gören cep telefonuna kaydediyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Gelinim Mutfakta Beyza'ya bakın! Otoriter kaynana Nazlı nereli
Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Spor tesisleri 7 gün 24 saat açık olacak
Ömer Çatkıç'tan FETÖ savunması: Yaptıklarımın suç olduğunu düşünmüyorum
TOKİ İstanbul 2019 2+1 daire için başvuru kaç para hangi banka?
Washington'dan bir tanıdık söyledi hedefte Türkiye ve Erdoğan var Serdar Turgut yazdı
İç çamaşırsız poz veren İşte Benim Stilim Sibel Arna orta parmak hareketiyle şok etti
Yorumlar