BIST 1.461
DOLAR 8,30
EURO 10,10
ALTIN 489,90
HABER /  GÜNCEL

Reyhanlı saldırısının finansörü bulundu

Hatay Reyhanlı’da 51 insanın öldüğü iki ayrı bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıyla ilgili önemli bilgiler gün ışığına çıkıyor.

Abone ol

Reyhanlı’da 51 insanın öldüğü saldırının finansörünün, ABD’de yaşayan Suriyeli işadamı Ammar M.H.A. olduğu tespit edildi. Türkiye yakalanması için CIA ve FBI ile temasa geçti.

Milliyet'ten Sertaç Koç'un , Ammar M.H.A.’nın, yüklü miktarda parayı, saldırının Türkiye ayağının organizasyonunu yapan ve halen eylemin baş faili olarak aranan Nasır E.’ye ulaştırdığını belirlendi.

MİNİBÜSLER SATIN ALDI
Milliyet’in edindiği bilgilere göre, Reyhanlı saldırısının finansmanı ABD’de yaşayan Suriyeli bir işadamı tarafından karşılandığı belirlendi. Bilgilere gere Ammar M.H.A., yüklü miktarda parayı eylemin Türkiye ayağının organizasyonunu yapan ve halen eylemin baş faili olarak aranan Nasır E.’ye ulaştırdı; Nasır E. ise bu parayla, eylemde kullanılacak kişi ve ekipmanların temin etti. Bu parayla bomba yüklenen iki minibüsün satın alındığı, minibüslerin tutulduğu deponun kirasının ödendiği, Nasır E.’nin keşif çalışmaları yaparken kullandığı ve önceki gün Hatay Harbiye’de terk edilmiş halde bulunan otomobilin alındığı belirlendi. El Muhaberat ajanı olduğu tespit edilen 40 yaşındaki Nasır E.’nin, Türk polisinde sadece ruhsatsız silah bulundurmak suçundan kaydının olduğu ortaya çıkmıştı.

CIA VE FBI İLE TEMAS
İstihbaratın, Suriyeli işadamı Ammar M.H.A.’nın yakalanması için de ABD’li meslektaşlarıyla irtibat kurduğu belirtildi. ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI), bu kişiye ilişkin bilgilerin iletildiği öğrenildi.
Reyhanlı’yı kana bulayan bombaların Türkiye’ye nasıl getirildiğine dair de önemli bilgilere uluşıldı. Plastik patlayıcının El Muhaberat’ta görevli istihbarat astsubay başçavuş Mehram E.A. tarafından, deniz yoluyla Suriye’nin Lazkiye kentinden Hatay üzerinden Türkiye’ye sokulduğu belirlendi. Fabrikasyon olan plastik patlayıcıların, Suriye Ordusu’na ait olduğu ifade edildi.
Başçavuş Mehram E.A.’nın, patlayıcılar ve sabotaj konularında uzman olduğu, Reyhanlı saldırısını planladığı ve eylem talimatını verdiği öne sürülen El Muhaberat’ın üst düzey yöneticilerinden  “Ethem” kod adlı generalin ekibinde olduğu da tespit edildi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın isimler arasında olduğu belirlenen Ethem’in, Nasır E. ile yüz yüze görüştüğü belirlenmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti'den sandıkta 3-8-11 formülü
Kuseyr'de şiddetli çarpışmalar
Samsun’da feci kaza: 3 ölü, 5 yaralı
Çekilen PKK için sınır kapatıldı!
Erdoğan'ın Washington karnesi
Yahoo'dan Tumblr'e rekor teklif
Samsun'da korkunç kaza
20 Mayıs 2013 İngiltere Basın Özeti
CHP'li vekile hırsız şoku!
BDP bunu ilk kez yaptı!
Yorumlar 14 yorum