BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

'Orta Doğu'da Osmanlı sonrası düzenin sonu'

Financial Times gazetesi yazarı David Gardner, Türkiye'nin Kuzey Irak yönetimiyle petrol ve doğal gaz anlaşması yapma planlarını "Osmanlı sonrası düzeninin sona ermesinin işareti" olarak değerlendirdi.

Abone ol

Financial Times gazetesi yazarı David Gardner, Türkiye'nin Kuzey Irak yönetimiyle petrol ve doğal gaz anlaşması yapma planlarını "Osmanlı sonrası düzeninin sona ermesinin işareti" olarak değerlendirdi.

Bu planlar nedeniyle Ankara'nın özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından Irak'ın bölünmesiyle sonuçlanabilecek bir kumar oynamakla suçlandığını belirten yazar özetle şöyle devam ediyor:

"Ama Irak'ın bölünmesi, Suriye'deki iç savaşın etkisiyle Orta Doğu'daki parçaların dağılmasıyla ilgili tartışmanın sadece bir parçasını oluşturuyor. Savaş, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgesinin elini güçlendirdi ve bu durum, Türkiye'yi kendi Kürtleriyle barışmaya ve Iraklı ve Suriyeli Kürtleri ekonomik açıdan dinamik Türk nüfuz alanına çekmeye sevk etti."

Bu durumu, Osmanlı'da Suriye ve Mezopotamya'da 100 yıl öncesine kadar uygulanan devlet sistemine geri dönülmesi olarak yorumlayan yazar şöyle diyor:

"Fakat bu tartışmayla ilgisi sorun, başlangıç noktası olarak neyi alacağınızda. 1916'da İngiltere ve Fransa'nın Osmanlı'nın elindeki Arap topraklarında kendi çıkarlarına uygun bir düzen kurması mı, 2003'te Irak'ın işgal edilmesi mi? Şimdi Türkiye'nin kucaklamaya çalıştığı genişlemiş bir Kürdistan'ın yanı sıra iki fiili bölge daha ortaya çıkıyor."

"Bunlardan biri Fırat'la Dicle arasında Irak'ın batısındaki Sünnilerle Suriye'nin doğusundaki akrabalarını birleştiren Cezire bölgesi. İkincisi ise kuzeybatı Suriye'deki Alevi bölgesi. Yani bir yerden çekilince hepsi sökülecek. Bu aşamada tepki ne olur bilmek zor ama doğru tavır muhtemelen dış politikasında eski Osmanlı topraklarında yumuşak sınırlara inanan Türkiye'ye konferans vermek değil."

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın Washington karnesi
Yahoo'dan Tumblr'e rekor teklif
20 Mayıs 2013 İngiltere Basın Özeti
CHP'li vekile hırsız şoku!
Gençliğe Hitabe için şok teklif!
Dershaneler konusunda son karar!
Bahçeli'den zehir gibi sözler
En ucuz doğalgaz bizde
Menengiç kahvesine ilgi artıyor
Karpuzu peynirle kavunu cevizle yiyin
Yorumlar