HABER /  POLİTİKA

Reşat Petek'ten CHP'ye ihanet tepkisi

Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı, Reşat Petek, CHP'nin, "Öngörülen, Önlenmeyen ve Sonuçları Kullanılan Kontrollü Darbe" şeklinde yazdığı muhalefet şerhi başlığına tepki gösterdi.

Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, CHP'nin 15 Temmuz'a ilişkin 'kontrollü darbe' değerlendirmesine yönelik, "Fethullahçı Terör Örgütü'ne hem 'karşıyım' diyeceksiniz, hem de kalkıp onların söylemleriyle bu darbe girişimine 'kontrollü darbe' diyeceksiniz. Bu tam bir çelişkidir, tam bir ihanettir" dedi.

Komisyon çalışmalarının başında CHP'lilerin darbe girişimini FETÖ'nün yaptığını söylediğini belirten Petek, "Aradan geçen birkaç ay sonra ne oldu?, Nereden talimat geldi, kimler yönlendirdi?" diye sordu.

Petek, Burdur'da bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, komisyonunun raporu konusunda ana muhalefet partisinin kamuoyuna yanlış bilgi sunduğunu ve bunun üzerinden olayların çarpıtıldığını savundu. 

Raporun sunulmasından önce bir taslak rapor hazırladıklarını ifade eden Petek, üyelere, taslak rapora ilişkin görüşlerini, eleştirilerini, katkılarını başkanlık divanına sunabileceklerini söylediklerini anımsattı. 

İHANETİN İÇİNE GİRDİLER

Rapor sürecinde CHP'nin rapora katkı sunmak yerine bir muhalefet şerhi yazdığını kaydeden Petek, "Bu da haklarıdır, yazabilirler. Muhalefet şerhinde maalesef şehitlerimizin ruhunu incitecek, gazilerimizi, şehit yakınlarımızı rahatsız edecek ve bütün milletimizi sükut-u hayale uğratacak şekilde, 15 Temmuz darbe girişimini tıpkı FETÖ gibi 'kontrollü darbe' şeklinde değerlendirdiler. Bu bizi üzdü. Hatta muhalefet şerhlerinin başlığı 'öngörülen, önlenmeyen, sonuçlarından yararlanılan kontrollü darbe' demek suretiyle tarihi bir hatanın, bir ihanetin içine girdiler." diye konuştu.

Gelen cevaplar ve bazı üyelerin katkılarını, eleştirilerini dikkate alarak rapora son şeklini verdiklerini ifade eden Petek, bu bağlamda siyasi değerlendirme bölümünde ilavelerin olduğunu söyledi. 

FETÖ'YE KARŞIYIM DİYECEKSİNİZ HEM DE 'KONTROLLÜ' DİYECEKSİNİZ

 Petek, şöyle devam etti:

"Şimdi bunlar Anayasa'ya ve TBMM iç tüzüğüne tamamen uygun olmasına rağmen bu defa 'korsan rapor 'veya 'rapora korsan ilaveler' şeklinde yine kamuoyunu yanıltacak çarpıtmalarla açıklamalar yaptılar. Bunları asla kabul etmiyoruz. Raporumuz tamamen Anayasa'ya, iç tüzüğe uygun, cumhuriyet tarihimizde böyle bir darbe girişimini araştırıp, objektif, gerçekçi delil ve belgeye dayanarak hazırlanmış tarihi bir rapordur. Komisyon olarak raporumuzun sonuna kadar arkasındayız. Şunu ifade etmek aziz milletimize karşı bir borçtur, milletimizin kalbi, siyasetin ve millet iradesinin oluştuğu TBMM'yi bombalayan bu hain FETÖ'ye hem 'karşıyım' diyeceksiniz hem de kalkıp onların söylemleriyle bu darbe girişimine 'kontrollü' diyeceksiniz. Bu tam çelişkidir, ihanettir, bunu kabul etmiyoruz ve bunu Meclisimiz adına tarihe not düşen raporumuza yer vermezsek görevimizi eksik yapmış oluruz, yapmamış oluruz. Bu nedenle bunu ifade ettik."

Petek, komisyon olarak çalışmaya başladıklarında ana muhalefet partisinin komisyondaki temsilcilerinin yaptıkları değerlendirmelerde "15 Temmuz darbe girişimine senaryo diyenler var", "Bunun kontrollü darbe olduğunu söyleyenler var, biz bunlara katılmıyoruz, kabul etmiyoruz." dediklerini anımsattı. 

VİRAJ ALMAK GALİBA ZOR OLUYOR

Petek, "Aradan geçen birkaç ay sonra ne oldu?, Nereden talimat geldi, kimler yönlendirdi? Bilmiyoruz. CHP tabanını, oy veren vatandaşlarımızı tenzih ederek söylüyorum ama Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve aynı ekibi bu hain darbe girişimine kontrollü darbe demeye başladı. Sonradan sanırım yaptıkları hatayı anladılar şimdi dönemeye çalışıyorlar ama viraj almak galiba zor oluyor. Halbuki bu kolay. Aziz milletimizden özür dilerler, 'hata ettik' derler ve doğruları söylerler. Bunu yapmadıkları takdirde biz TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu olarak gerçekleri milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Komisyon üyelerine uzaktan iftira ve çamur atarak bir yere varılamayacağını vurgulayan Petek, kendilerine iftira atanları, isnatta bulunanları hukuk diliyle iddiaları ispat etmeye davet ettiklerini kaydetti.  "İddiasını ispat edemeyen müfteridir, alçaktır, şerefsizdir diyoruz." ifadelerini kullanan Petek, bugüne kadar komisyon üyelerine asılsız çamur atan ve iftirada bulunanlar için yargıya başvurduğunu söyledi. 

Petek, şu değerlendirmede bulundu:

"Yargıdan bunların çamurlarını yüzlerine vuracak şekilde kararlar aldım, yargıtaydan onamalar oldu. Onun için milletimizi kimse aldatmaya kalkmasın. 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü'nün bir darbe girişimidir. Bu örgüt kökü dışarıda hain bir örgüttür. Onun söylemlerini Türkiye içerisinde paylaşan kim olursa olsun siyasetçi, adı yazar, çizer ne olursa olsun eğer FETÖ'nün propaganda çizgisinde hareket ediyorsa, yerini, duruşunu bir daha kontrol edip böyle ortaya çıkması lazım. Temennimiz 16 Temmuz günü, ayrıca 7 Ağustos'ta Yenikapı'da oluşan milli birlik ve beraberliğimizi darbecilere karşı korumalıyız. Bu birlik ve beraberliğimizi bozmamalıyız. Çünkü bu darbe başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize, devletimize, milletimize karşı yapılmış bir darbedir. Öyleyse aklıselim sahibi herkesi FETÖ'nün söylemlerine karşı gerçekleri ifade etmeye davet ediyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Eşref Fakıbaba net konuştu: Hayal kırıklığına uğrayacaklar
Bodrum depreminde yaşandı ailesi şoke oldu
Başbakan Yıldırım'dan Yunanistan'a mesaj
Şanlıurfa'da havuzda feci ölüm!
Süleyman Soylu'dan Alman şirketleri açıklaması
2020 bayram tarihleri ne zaman kaç gün tatil olacak?
Yorumlar 13 yorum