BIST 10.992
DOLAR 33,03
EURO 35,85
ALTIN 2.521,07
HABER /  GÜNCEL

Referanduma damga vurmuştu engelli vatandaş ilk kez konuştu

TÜRKİYE 16 nisan günü referandum için sandıklara gitti. Referandum günü sosyal medyada paylaşılan birçok video damga vurmuştu. Bunlardan biri de engelli olmasına rağmen sandığa merdivenlerden çıkan Emrah Güldiken'di.

Abone ol

Oy kullanmaya tekerlekli sandalyeyle giden engelli vatandaş Emrah Güldiken'in isyanı sosyal medyada damga vurmuştu. Emrah Güldiken ise oy günü yaşadıklarıyla ilgili ilk kez konuştu.

Habertürk'te yer alan habere göre, oy kullanmaya tekerlekli sandalyesiyle giden Emrah Güldiken (28) 3. kattaki sandığına çıkmak için asansöre yöneldi, ancak asansörün arızalı olduğunu öğrenince pusulanın görevliler tarafından aşağı getirilmesini istedi.

Bu isteği geri çevrilen Güldiken, okul sorumlularının çözüm için herhangi bir girişimde bulunmaması üzerine kendi çabasıyla merdivenlerden 3. kata çıkarak oyunu kullandı. Bu anlar okuldaki bazı sandık görevlileri tarafından kameraya alınınca gündem oldu.

‘OKUL MÜDÜRÜ GÖRÜŞMEDİ’

Olay nedeniyle çok üzgün olduğunu belirten Güldiken yaşadıklarını, “Okula gittiğimde asansörün 15 dakika önce çalıştığını ama o an arızalı olduğunu söylediler. Görevliler ve polis arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştı. Oy pusulası ve mührün aşağı indirilmesini, oyumu kullandıktan sonra da polis ya da bir görevli tarafından yukarı çıkarılmasını istedim. İndiremeyeceklerini söylediler. Okul müdürüyle görüşmek istedim, gelmedi. Ne kadar doğru bilmiyorum ama ‘Asansörü tamir etsinler çıksınlar’ demiş. Ben de kendi çabalarımla çıktım ve oyumu kullandım. Müdürün olduğu kata da gittim ancak yine görüşmedi” diye anlattı.

''BAKANLIĞA GÖNDERMEK İÇİN VİDEONUN ÇEKİLMESİNİ İSTEDİM''

Polislerin ve vatandaşların yardımıyla aşağı indiğini söyleyen Güldiken, “Ben çıkarken birisi video çekiyordu. Videonun Milli Eğitim Bakanlığı’na göndermek için çekilmesini istedim. Eve geldiğimde internette ve haber bültenlerinde yayınlandığını gördüm. Sosyal medyada, ‘Hayır dediği için asansörü bozdular’ diye propaganda yapılıyordu. Oysa ben oyumu ‘Evet’ olarak kullandım. Yaşadıklarımın tercihle bir alakası yoktu. Bu ‘evet-hayır’ meselesi değildi. Durumun politize edilmesine, engelimin kullanılmasına üzüldüm. Yaşlı insanlar vardı, onlar da o merdivenleri çıkmak zorunda kaldılar. Olayı yanlış yere çektiler” dedi.

ŞİKAYETÇİ OLACAK

Güldiken okul yönetiminden şikâyetçi olacağını sözlerine ekledi.

256 KIRIK 30 AMELİYAT

Reklamcı olan Emrah Güldiken’i bedensel engelli yapan olay 7 Mart 2016’da yaşanmış. Bayrampaşa Sağmalcılar Viyadüğü’nde aracı arıza yapan Güldiken, emniyet şeridine girdikten sonra reflektörü çıkarmak için bagaja yöneldiğinde üzerine süratle gelen bir servis aracının çarpmasıyla iki aracın arasında sıkışmış.

Olay yerinde sol bacağı kopan Güldiken’in sağ bacağında da 256 kırık meydana gelmiş. Güldiken, bu süreçte 3’ü ağır 30 ameliyat geçirmiş ancak sağ bacağı kurtarılamamış. Kazadan bu yana çalışamadığını belirten Güldiken bu konudaki hukuki sürecin de devam ettiğini söyledi.