BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  SAĞLIK

Bir ameliyat geçirdi 3 hastalıktan kurtuldu

54 yaşındaki Hüseyin Soylu, Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir ameliyatla obezite, diyabet ve hipertansiyon hastalığından kurtuldu.

Abone ol

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde yaşayan ve şiddetli kol, sırt ağrısı şikayetiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesine giden Hüseyin Soylu'da diyabetik nöropatik ağrılar olduğu belirlendi.

Soylu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nurullah Bülbüller ve ekibi tarafından ameliyat edildi. 130 kilo olarak ameliyata giren Soylu, 10 günde 9 kilo verirken, diyabet ve hipertansiyon hastalıklarından da kurtuldu.

Ameliyattan sonra ağrılarından kurtulduğunu söyleyen Soylu, "Şu anda kendimi çok iyi hissediyorum. Günde 156 ünite insülin, tansiyon ilacı kullanıyordum. Şu an bunların hiçbirini kullanmıyorum. Gayet iyiyim" dedi.

"ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI OLARAK BİLİNEN AMELİYATI UYGULADIK"

Operasyonu yapan Prof. Dr. Nurullah Bülbüller ise, "Günlük insülin kullanıyordu, kalp rahatsızlığı vardı. Kalp doktoru, göğüs hastalıkları, anestezi ve endokrin doktorlarına muayene ettirdikten sonra metabolik cerrahi uygulamaya karar verdik. Metabolik cerrahi ile öncelikle kendisinde var olan diyabetin önlenmesi hedeflendi, ancak bunun yanında ek kazanım olarak kilo kaybı da planlandı. Kendisine son yıllarda dünyada ve Türkiye'de yapılmaya başlanmış olan transit bipartisyon (ince bağırsağın son bölümünün tamamı midenin alt kısmına ikinci bir çıkış sağlanarak yapılır) dediğimiz ve artık Türkiye'de de şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinen bir ameliyatı uyguladık" diye konuştu.

3 GÜNDE TABURCU OLDU

Ameliyattan 3 gün sonra hastayı taburcu ettiklerini söyleyen Prof. Bülbüller, "Hastamız bugün 10'uncu gün kontrolüne geldi. 10'uncu günde hastamızın tansiyonunun, şeker hastalığının tamamen düzeldiğini, insülini tamamen bıraktığını, artık şeker ilaçlarının hiçbirini kullanmadığını tespit ettik. Bundan sonra kilo kaybı belli bir noktaya gelinceye kadar devam edecek ve duracak. Bundan sonraki hayatını insülin kullanmadan, tansiyon ilaçsız devam ettirecek" diye konuştu.