BIST 4.887
DOLAR 20,75
EURO 22,47
ALTIN 1.310,45
HABER /  GÜNCEL

Rakip Filistinliler Kahire'de uzlaşma aradı

Gazze ve Batı Şeria'yı denetleyen iki büyük Filistin örgütünün liderleri Mahmud Abbas ve Halid Meşal, geçen yıl imzalanmasına rağmen uygulamada başarısız kalan birlik anlaşmasını hayata geçirmek için gayret edeceklerini söylüyorlar.

Abone ol

Filistin topraklarında Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas ile Batı Şeria'yı yöneten rakip örgüt El Fetih'in temsilcileri Kahire'de yaptıkları görüşmede, iki grup arasında uzlaşma sağlamayı amaçlayan anlaşmanın hayata geçirilmesi için daha çok gayret göstermeye karar verdi.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas ile Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal'in Kahire buluşması, taraflar arasında 18 aydan sonra gerçekleşen ilk görüşme olarak dikkat çekiyor.

Hamas ve El Fetih, Nisan 2011 tarihinde bir ''birlik anlaşmasına'' imza atmış olsa da, şu ana değin anlaşmanın içeriğinin çok azı pratikte hayata geçirilebildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kahire'de önce Mahmud Abbas ve sonra da Halid Meşal ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Hamas'ın 2007 yılında parlamento seçimlerini kazanması ve bunun ardından Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirmesi sürecinde, Filistinlilerin iki büyük partisi arasında ilişkiler uzlaşmazlığa, hatta yer yer çatışmaya dönüşmüştü.

Fakat muhabirler bir süredir yaşanan yakınlaşma sürecine dikkat çekiyor. Bunun bir parçası olarak geçen ay 2007 yılından bu yana ilk kez Hamas taraftarlarının Batı Şeria'da ve El Fetih yandaşlarının da Gazze'de gösteri yapmasına izin verildi.

BBC Dünya Servisi muhabiri Yusuf Taha, İsrail'de iki hafta sonra yapılacak ve Benyamin Netanyahu'nun kazanması beklenen genel seçimler öncesinde, Filistin'in iki önde gelen siyasi hareketinin bir kez daha uzlaşma ve İsrail ile yapılabilecek görüşmelerde birleşik bir cephe oluşturma çabasında olduklarını yazıyor.