HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Qualcomm'dan 4K destekli yeni mobil işlemci

Qualcomm,yeni mobil işlemcisi Sanapdragon 810'un yeni nesil mobil cihazlarla birlikte yılın ikinci yarısından itibaren daha sık kullanılacağını açıkladı

Chip Dergisinin haberine göre,Qualcomm firması, yeni mobil işlemcisi Snapdragon 810'dan beklentileri oldukça yüksek tutuyor.

Mobil cihazlar güçlerinin çok büyük bir kısmını işlemcilerinden alıyorlar. Mobil işlemci üreticisi Qualcomm da yeni nesil mobil cihazların daha yetenekli ve güçlü olması için, yeni nesil işlemcilerinin yol haritasını hazırladı. Qualcomm'un planlarına göre yeni nesil mobil cihazlarda 4K videolar standart hale gelecek. Cihazlar çok daha hızlı bağlantı hızları talep edecekler ve elbette kullanıcılarla bugünkünden çok farklı yollarla iletişim kuracaklar. Tüm bunlar içinse, çok güçlü işlem kabiliyetine sahip olmaları gerekiyor.

Qualcomm yöneticileri, bu hedeflere uygun olarak hazırladıkları Snapdragon 810 işlemcilerinin yılın ikinci yarısında akıllı telefonlarda sıklıkla görülmeye başlayacağından eminler. Bu işlemci aynı zamanda akıllı telefonların 4K videolar çekmek, bu videoları düzenlemek ve oynatmak için gereken işlem gücüne de fazlasıyla sahipler. Dolayısıyla, Snapdragon 810 ile birlikte mobil videolarda 4K patlaması yaşanacak, ki şu anda online video paylaşım servisleri bile 4K videoları desteklemekte sıkıntı çıkarıyorlar. Ancak mobil cihazlarda 4K video çekim kabiliyetinin gelişmesi ile birlikte video paylaşım servisleri, 3G internet sağlayıcısı operatörler, televizyon üreticileri ve teknoloji dünyasının diğer aktörleri de artık hesaplarını 4K çözünürlüğe göre yapmak zorunda kalacak.

4K videoların çok fazla işlemci gücü gerektirmesi, yanında çok fazla enerji tüketimini de getiriyor. Bu da daha efektif çalışan, daha az enerji isteyen işlemcilerin varlığını zorunlu kılıyor. Qualcomm, Snapdragon 810'un bu konuda da hazırlıklı olduğunun altını çiziyor ve yeni DDR4 RAM modülleri ile birlikte Snapdragon 810'un çok daha efektif enerji tüketimi sağladığının altını çiziyorlar.

Qualcomm'un planları bunlarla da bitmiyor. Firma yeni nesil işlemcilerinin havayı koklayabileceğini ve bu sayede hava ve yiyecek güvenliği konusunda kullanıcılara yardımcı olacağını, evdeki gaz kaçaklarını veya tabaktaki bayat balığı tespit edebileceğini anlatıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Adaylığı milli mücadele ruhuna ters
İhsanoğlu’na şok protesto !
Kuruş deyip geçmeyin !
Facebook sonunda pes etti!Kapatıyor...
İhsanoğlu'nun zor anları! Hatırlayamadı
Eski eşini kızgın yağ ile yakmıştı! İşte istenen ceza
Yorumlar