BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  DÜNYA

PYD'den Suriye'de parçalı yapı için yeni adım

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriye'de özerlik yolunda bir damı daha attı.

Abone ol

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriyeli muhaliflerin Riyad'daki buluşmasına alternatif olarak düzenlediği toplantıda, kendine yakın bazı küçük gruplar ile yerel meclis kurma kararı aldı. 

Suriye'nin Haseke ilinin El-Malikiyye bölgesinde gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirisinde PYD'nin kontrolünde"kanton" ilan ettiği bölgelerde "yerel meclis niteliğinde "Demokratik Suriye Konseyi"nin kurulmasına karar verildiği belirtildi. Buna göre, "Demokratik Suriye Konseyi, PYD'nin askeri kolu YPG liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) temsil edecek. Bildiride, Suriye'de etnik ve dinsel azınlıklarının haklarının güvence altına alınması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Uluslararası Af Örgütü, 13 Ekim'de yayımladığı raporunda PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde Türkmen ve Arap sivillerin yaşadığı bölgelerde insan hakları ihlalinde bulunduğunu ve savaş suçu işlediğine dikkati çekmişti. PYD, kontrol ettiği Haseke'deki okullarda Kürtçe'yi zorunlu dil dersi haline getirmiş, uygulamayı reddeden Hristiyan Araplara ait okullar kapatılmıştı.

Haseke'de PYD öncülüğünde açıklanan sonuç bildirisinde ayrıca, Cenevre-1 Bildirisi doğrultusunda geçiş sürecinin bir an önce başlaması ve sonucunda ülkede "ademi merkeziyetçi" yönetim kurulması konusunda anlaşıldığı ifade edildi. Bildiride, Beşşar Esed ve diğer rejim mensuplarının statüsüyle ilgili ifadeler yer almadı.

Ekim ayında PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) yakınlığıyla bilinen gruplar "Suriye Demokratik Güçleri" adı altında birleşmişti. PYD'nin askeri kanatları YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat, El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin "Suriye Demokratik Güçleri" oluşumda yer almıştı. Ardından PYD'nin başını çektiği oluşuma ABD'nin siyasi ve askeri desteği artmıştı. Rusya da geçen ay Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından PYD'ye doğrudan silah ve mühimmat yardımına başlamıştı. PYD'nin diğer destekçisi Devlet Başkanı Beşşar Esed de İngiliz The Sunday Times gazetesine önceki gün verdiği mülakatta örgüte yaptığı silah yardımının belgeleri olduğunu itiraf etmişti.

PYD, haziran ayında Halep'in kuzeydoğusunda Türkiye sınırında, Arapların yanı sıra Türkmen köylerinin bulunduğu Tel Abyad'ı DAEŞ'ten alarak, Haseke'den başlayan ve Kobani'yle devam eden hakimiyet alanını batı yönünde genişletmişti. Halihazırda kontrol ettiği Kobani ile Afrin'i birleştirmeyi amaçlayan PYD'nin öncelikle DAEŞ'in hakim olduğu Cerablus ile muhaliflerin bulunduğu Azez'i ele geçirmesi gerekiyor. 

MUHALİFLER RİYAD'DA SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLAYACAK

Riyad'da bir araya gelen muhalifler ise Cenevre-1 Bildirisi gereğince Beşşar Esed'in tam yetkili geçiş hükümetinde ve Suriye'nin geleceğinde yer almaması ile kimyasal silah kullanımının BM tarafından araştırılması şartıyla rejimle müzakereye oturabilecekleri yönünde karar almıştı. Muhaliflerin bugün sonuç bildirisi yayımlaması bekleniyor.

Uluslararası toplumun destek verdiği Cenevre-1 Bildirisi, taraflar arasında karşılıklı mutabakata dayalı isimlerden oluşacak tam yetkili bir geçiş hükümeti kurulmasını, ateşkes sağlanmasını, tutukluların serbest bırakılmasını ve abluka altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılmasını öngörüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
KYK burs zammı Davutoğlu açıkladı
KYK burs zammı Davutoğlu açıkladı
Adnan Hoca'nın son kediciği bomba!
Adnan Hoca'nın son kediciği bomba!
Şok istihbarat raporu 400 PKK'lının 50'sinde...
Şok istihbarat raporu 400 PKK'lının 50'sinde...
Gökçek: Ahmet Hakan'a bir sürprizim var!
Gökçek: Ahmet Hakan'a bir sürprizim var!
Erdoğan Musul'daki Türk askeri gerçeğini açıkladı
Erdoğan Musul'daki Türk askeri gerçeğini açıkladı
Utanç davası! Öz kızına tecavüz eden baba...
Utanç davası! Öz kızına tecavüz eden baba...
İstanbul'un 6 ilçesinde elektrik kesintisi
İstanbul'un 6 ilçesinde elektrik kesintisi
Pelin Batu Silivri'de nöbete başladı
Pelin Batu Silivri'de nöbete başladı
Karısının telefonundaki ’Melek’ erkek çıkınca...
Karısının telefonundaki ’Melek’ erkek çıkınca...
Kübra Demir kadınların ruhumun resmini çiziyor
Kübra Demir kadınların ruhumun resmini çiziyor