BIST 1.445
DOLAR 8,30
EURO 10,07
ALTIN 487,62
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Prof. Müftüoğlu sağlığınıza el koyuyor

Bu kitap benim için çok önemli, çünkü onu size sağlığınızı koruma fırsatı verecek bilgilerle doldurdum.

Abone ol

“Bu kitap benim için çok önemli. Çünkü siz vücudunuzun işleyişi, bazı sağlık problemlerinin verdiği sinyaller ve onları kontrol altına almanın yolları hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz vücudunuzu o kadar çok sakınır, o kadar çok korursunuz. Bu sizin vücudunuz ve hastalık ortaya çıkmadan verdiği sinyalleri ancak ve ancak siz algılayabilirsiniz. Ve henüz gri bölgedeyken, yani hastalık oluşmadan kontrolü ele alacak olan sadece ama sadece sizsiniz. Hastalık oluştuysa bile onu ancak bilgiyle ehlileştirebilir, dizginlerin kontrolünü ancak bilgiyle elinizde tutabilirsiniz.

Her zaman, her yaşta yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak daha sağlıklı, daha zinde bir insan olabilirsiniz. Sağlık içi boş bir kelime değil. Sağlıklı olmak size yaşamın içini güzel anlarla doldurma şansı verir. Sağlıklı olmak, güne dinç ve zinde başlamak, yaşamdan keyif almak, yaşamı zenginleştiren, anlam ve değer katan şeyler yapma fırsatıdır.

Bu kitap benim için çok önemli, çünkü onu size sağlığınızı koruma fırsatı verecek bilgilerle doldurdum. Eğer işaretleri okuyabilir, vücudunuzla yakın temas kurabilirseniz hastalıklar daha ortaya çıkmadan onları durdurabilir ya da onları kontrol altına alabilirsiniz. Ben bu kitabı ‘keşke’ dememeniz için yazdım.”   neyim-var-ne-yapayim_3boyut.jpg

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hayatı Uzatmanın Sırları serisine devam ediyor ve bu defa da Neyim Var? Ne Yapayım? kitabı ile size sağlığınızın kontrolünü ele alma fırsatı veriyor.   Kitap sık görülen hastalıklar hakkında bilgilenmenizi, bu hastalıkların işaretlerini tanımanızı sağlayacak bilgilerle dolu. Prof. Müftüoğlu söz konusu sağlığınız olduğunda işinizi tesadüflere bırakmamanız gerektiğini söylüyor. Sizi bilgilendirmek konusunda pinti davranan, aceleci ya da tecrübesiz bir doktorla karşılaştığınızda kontrolü ele alabilmeniz için ihtiyacınız olacak tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor. Uzun yıllar boyunca karşılaştığı talihsiz vakalardan bahsediyor. Basit önlemler, yaşam tarzında yapılabilecek kolay değişikliklerle kontrol altına alınabilecek hastalıklar yüzünden yaşamı doktorlarda, hastanelerde geçmiş vakalar bunlar. Söz konusu hastaların yaşadığı talihsizlikler emin olun size birilerini, bir sevdiğinizi hatırlatacak. Okurken, “Evet,” diye düşüneceksiniz, “evet, onun da başına bunlar gelmişti. Hep bu belirtilerden şikâyetçiydi ama bir türlü teşhis konamadı.”

Bu kitabı okurken aldığınız ilaçları gözden geçireceksiniz, bu ilaçların belki de farkında olmadığınız yan etkilerini öğreneceksiniz. En harikası ise Prof. Osman Müftüoğlu sayesinde yaşam tarzınızda yapacağınız bazı basit değişiklikler sayesinde bu ilaçların bazılarına ihtiyacınız bile kalmayacak. Çünkü Neyim Var? Ne Yapayım? sayesinde hemen ilaca sarıldığınız birçok sağlık sorununu ilaçsız çözmenin yollarını öğreneceksiniz.

Genetik olarak yatkın olduğunuz kalp ve damar hastalıklarının, hipertansiyonun ya da şekerin kaderiniz olmadığını fark edeceksiniz. Çünkü Prof. Müftüoğlu size en talihsiz genetik mirası bile bir şansa çevirmenin yollarını öğretecek. Ailenizde kalp krizi riski olabilir, ama siz doğru bilgilerle donanmış olur, bildiklerinizi yaşamınıza uyarlamayı başarırsanız, genetik olarak şanslı doğmuş ama sağlığını suiistimal eden birinden çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Bu farkındalık kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

_dsc7437.jpg

Prof. Müftüoğlu bu kitapta sadece işaretleri okumayı, hastalık ortaya henüz çıkmadan önlemeyi ve vücudunuzun size verdiği imdat çağrılarını tanımayı anlatmıyor; çok azımızın bildiği testler hakkında da bilgiler veriyor. Mesela, eğer kalp krizi geçirme riskiniz varsa kanınızdaki homosistein değerine baktırmak gerektiği konusunda sizi uyarıyor, size ultra kötü kolesterolü anlatıp henüz çok yaygın olmasa da, kandaki ultra kötü kolesterol değerini teşhis eden başka bir testle tanıştırıyor.

Bu kitap öyle bir kitap ki, tüm sevdikleriniz okusun isteyeceksiniz. Çünkü paylaşılan bilgiler ve getirilen öneriler sevdiklerinizin hayatını uzatabilir.

KİTABIN ARKA KAPAK YAZISI

Seneler boyunca birçok hastam sayesinde, birçok farklı yaşama dokundum. Ve beni en çok üzen nedir biliyor musunuz? Bütün çıkışları kaçırıp, artık dönülemeyecek bir noktaya gelindiğinde yaşanan o pişmanlık! Hem de daha sağlıklı beslenerek, biraz yürüyüş yaparak büyük fark yaratmak mümkünken ya da vücudunuzun yardım çağrılarına kulak verip önlem almak varken... Bu kitabı bunun için yazdım. Vücudunuzun size anlattıklarını duymanız, sinyalleri anlamanız için. Gerektiğinde sağlığınızın kontrolünü ele alabilmeniz ya da vücudunuzun işleyiş mekanizmasını algılayıp ona daha vicdanlı davranabilmeniz için.

Modern tıp artık hastalık daha ortaya çıkmadan önce önlemek üzerine yoğunlaşıyor. Bu değişimin bir parçası olmak ise vücudunuzla iletişime geçerek mümkün! Neyim Var? Ne Yapayım? size sık görülen birçok sağlık problemi hakkında bilgi vermek, hangi semptomların neyi işaret edebileceği, hangi durumlarda hangi test ve taramaları yaptırmanız gerektiği konusunda yol göstermek amacıyla tasarlandı. İçeride Türk halkının muzdarip olduğu hemen hemen tüm hastalıklarla ilgili pratik çözüm önerileri bulacaksınız.

Bana ‘geç’ gelen birçok hastamı düşünüyorum da, belki şu an elinizde tuttuğunuz gibi bir kitap okumuş olsalardı, onca sıkıntıyı, onca üzüntüyü, onca acıyı yaşamayacaklardı. Ben yazdıklarımla olasılıkların farkında olmanıza, işaretleri okumanıza yardım ediyorum. Evet, yılların tecrübesi ve bilgi birikiminin verdiği özgüvenle, hep başucunuzda bekleyen şefkatli bir doktor misali artık sağlığınıza el koyuyorum!

KİTABIN BÖLÜMLERİ

 • ÖNSÖZ: BİLGİ SİZİ KORUR!
 • GİRİŞ: SAĞLIĞINIZIN KONTROLÜNÜ ELE ALIN!
 • BİRİNCİ BÖLÜM: VÜCUDUNUZ SİZE NE ANLATIYOR?
 • İKİNCİ BÖLÜM: MODERN ÇAĞIN SAĞLIK PROBLEMİ: REFLÜ
 • ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: ŞEKER SALGININDAN KORUN!
 • DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: KALBİNİ KORU
 • BEŞİNCİ BÖLÜM: KOLESTEROL HAKKINDA HER ŞEY
 • ALTINCI BÖLÜM: TANSİYONU YÜKSELTMEYELİM!
 • YEDİNCİ BÖLÜM: VÜCUDUN AĞIR İŞÇİSİ KARACİĞER
 • SEKİZİNCİ BÖLÜM: BÖBREK SAĞLIĞINI ÖNEMSE
 • DOKUZUNCU BÖLÜM: KANSERE KARŞI SİLAHLARINIZI KUŞANIN!
 • ONUNCU BÖLÜM: TİROİT PROBLEMLERİNİ TANI
 • ONBİRİNCİ BÖLÜM: SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI: KALİTELİ UYKU

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU KİMDİR?

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU, 10 Mayıs 1955 yılında, Anamur’da doğmuştur. 1972 yılında Anamur Lisesi’ni, 1978 yılında Ankara Üniver­sitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1984 yılında Ankara Üniversitesi İç Has­talıkları Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. MÜFTÜOĞLU, 1989’da Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinik Şef Yardımcısı, 1989’da İç Hastalıkları Doçenti, 1990’da İç Hastalıkları Kli­nik Şefi olmuştur. 1997 yılından bu yana İç Hastalıkları profesörüdür.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU Şubat 1993-Kasım 2001 tarihleri ara­sında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve Cumhurbaşkanı Sağlık Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Uzun yıllar 9. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL’in özel hekimliğini yapmıştır.

İstanbul’da etkinliğini sürdüren Yaşasın Hayat! Kliniği’nin kurucusudur.

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği (1991), Amerikan Anti-Aging Akade­misi (1997), Amerikan Tiroid Birliği (1998), Avrupa Aterosklerozis Derne­ği (1997), Avrupa Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu (1999), Lausanne Tıp Birliği (1986), Türkiye Diyabet Derneği, Ankara Diyabet Derneği, Türk Hipertansiyon ve Nefroloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Derneği ve Oste­oporoz Çalışma Grubu üyesidir. Sağlık bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası, Etik Kurul ve İlaç Ruhsatlandırma Komisyonu üyeliklerinde bulunmuştur.

Yaşasın Hayat, Hafifleyin Gençleşin, Hayat Bilgisi, Mutlu Olma Sanatı, Yaşam Reçeteleri, Yaşasın Yemek, Dermantoloji, İkinci Hayat gibi kitapları mevcuttur. Gazete yazarlığı da yapmakta olan Prof. Dr. Osman MÜFTÜ­OĞLU beş yıldır ekibi ile birlikte, Türkiye’nin en çok okunan sağlık sayfa­larından biri olan Yaşam Reçeteleri’nde halkı genel sağlık konularında ay­dınlatmaktadır. Çeşitli televizyon kanallarına hazırladığı sağlık program­ları sayesinde bu bilgi akışını görsel medya aracılığıyla da sürdürmektedir. Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU evli ve iki çocuk babasıdır.

NEYİM VAR, NE YAPAYIM?’

TEKNİK ÖZELLİKLER

Yazar: Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Yayınevi: Hayykitap

Sayfa sayısı: 464

Fiyatı: 30 TL

ÖNCEKİ HABERLER
BDP'den saldırıya kınama geldi!
Engelli Milli Sporculara anlamlı hediye
Show Realty'den yeni şubeler
Bağcılar lalesiyle güzel
Mazbatasını alan Topbaş ne dedi?
2013'te konut sektörü nasıl gelişti?
Taşeron işçiye müjde!
CHP liderine yumruklu saldırı SON DAKİKA
Otomobil satışları neden kesildi?
AİHM Türkiye'yi mahkum etti
Yorumlar