BIST 9.645
DOLAR 32,51
EURO 34,61
ALTIN 2.437,84
HABER /  GÜNCEL

PKKlı hackerlar kıskıvrak

Diyarbakır, İstanbul, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Abone ol

Diyarbakır, İstanbul, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonda, yaklaşık 800 web sitesine terör örgütü lehine sanal saldırı yaptıkları iddiasıyla 12 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır, İstanbul, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da terör örgütüne yönelik eş zamanlı yapılan operasyonda, 9'u Diyarbakır'da olmak üzere toplam 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamaya göre, gözaltına alınan 12 kişi ile ilgili yapılan soruşturmada, terör örgütüne yardım eden kişilerce hacker grupları oluşturularak, kamu kurum ve kuruluşları ile ticari ve bilgilendirme amaçlı özel kişilere ait yaklaşık 800 web sitesine sanal saldırı yapılarak, terör örgütü lehine propaganda içerikli logo ve metin içeren sayfalar yapıştırıldığı tespit edildi.

Bölücü içerikli siteleri yönettiklerinin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

''Yönettikleri sitelerde örgütün kırsal alanına katılımı teşvik ettikleri, kitlesel katılımlı olayları saptırarak ve sanal ortamda provake ederek sansasyonel nitelikte eylemler gerçekleştirilmesi yönünde çağrıda bulundukları tespit edilmiştir. Şahısların ev ve üzerlerinde yapılan aramada, 18 hard disk, 2 flash disk, çok sayıda cd, dvd ve disket, yasak yayın ve örgütsel doküman ele geçirildi.''

Açıklamada, 12 kişinin sorgulamalarının ardından adli mercilere sevk edildiği kaydedildi.