BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  GÜNCEL

PKK operasyonunda 27 kişiye tutuklama talebi!

İstanbul'daki operasyonda 7'si avukat 27 kişi tutuklanmaları, 4 şüpheliyse adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Abone ol

İstanbul'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan, aralarında 13 Mart'ta Ankara'da düzenlenen terör saldırısının faili Seher Çağla Demir'in avukatı Hüseyin B'nin de bulunduğu 7'si avukat 27 kişi ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmaları, 4 şüpheliyse adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, 15 ilçedeki 32 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan ve adliye sevk edilen 9'u avukat 31 şüphelinin savcılık işlemleri sona erdi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, aralarında 13 Mart'ta Ankara'da düzenlenen terör saldırısının faili Seher Çağla Demir'in avukatı Hüseyin B'nin de bulunduğu 7'si avukat 27 şüpheliyi ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmaları, 2'si avukat 4 kişiyi ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Olay 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, özel harekat ve polis helikopteri desteğiyle başta Beyoğlu, Fatih, Bahçelievler, Avcılar, Esenler, Kadıköy ve Sultangazi olmak üzere 15 ilçedeki 32 adrese eş zamanlı operasyon yapmıştı.

Tutuklu Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAD) adı altında örgütsel faaliyet yürüttükleri iddia edilen şahıslara yönelik operasyonda gözaltına alınanlardan Hüseyin B'nin, 13 Mart'ta Ankara'daki saldırının faili Seher Çağla Demir ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında tutuklanan torunu Heja Türk'ün de avukatlığını yaptığı belirtilmişti.

Şüpheli avukatlardan bazılarının, çeşitli eylemlere ilişkin yargılanan müvekkillerini, terör örgütünün dağ kadrosuna katılmaya teşvik ettiği de öne sürülmüştü.

Dernekte ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda ise çok sayıda örgütsel doküman, Çek yapımı 7,65 milimetre çapında silah ve bu silaha ait 2 şarjör, 54 MKE yapımı fişek, 9 milimetre çapında ruhsatsız tabanca ve buna ait 8 mermi, 2 av tüfeği, 10 mermi, dijital malzeme ele geçirilmişti.

Aramalarda, şeffaf poşetler içerisine yerleştirilen ve içlerinde el yazısıyla gönderileceği şahsın ismi ve kaldığı cezaevinin adresinin yer aldığı küçük not kağıtları olan değişik renklerde 33 spor ayakkabı bulunmuştu. Ayakkabılarda yapılan incelemede, burun bölümünde astar kısımlarına dikilerek zulalanmış vaziyette, küçük puntolar halinde pelür kağıtlara yazılmış el yazısı ve bilgisayar çıktısı örgütsel ibarelerin yer aldığı dokümanlar elde edilmişti.