BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  EKONOMİ

Petrol fiyatları için kritik toplantı

OPEC üyesi ve diğer petrol üreticisi ülkeler Mart ayı ortasında toplanacak.

Abone ol

RUSYA Enerji Bakanı Alexander Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin petrol bakanlarının Mart ayı ortasında görüşmeyi planladığını söyledi.

Novak, Rusya'nın toplantıya katılacağını ve Mart ayında büyük ihtimalle İran Petrol Bakanı ile de görüşeceğini belirtti.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ 2017'DEN SONRA DA SÜREBİLİR

Rus haber ajansı RIA’nın haberine göre Novak, petrol üreticisi ülkelerin bir anlaşma uygulamaya koyamaması halinde, düşük petrol fiyatlarının 2017 ve sonrasında da devam edebileceğini belirtti. Rusya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Katar'ın aldığı, petrol üretimlerini ocak ayı seviyesinde dondurma kararının uygulanması halinde, zamanla artacak petrol talebinin fiyatları dengeleyeceğini savunan Novak, “Ancak böyle bir karar uygulanmazsa, petrol fiyatlarındaki düşüş daha da derinleşebilir” ifadelerini kullandı. Rusya ve bazı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerince alınan petrol üretimini ocak seviyesinde dondurma kararına ilişkin, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, "Onlar üretimi 10 milyon varilde tutacak, biz ise 1 milyon varilde. Bu çok komik bir durum" demişti.