BIST 11.139
DOLAR 33,10
EURO 36,06
ALTIN 2.582,99
HABER /  POLİTİKA

HDP'den Ahmet Hakan'ın yazısına olay yanıt!

Ahmet Hakan'ın bugünkü "Halkların Demokratik Canlı Bombası" başlıklı yazısına HDP yazılı açıklama yaparak cevap verdi.

Abone ol

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın bugünkü "Halkların Demokratik Canlı Bombası" yazısına HDP'den tepki geldi. HDP MYK yazılı bir açıklama yaparak "AKP ve yandaş medyanın siyasal lincini kabullenmiyoruz" dedi.

Ahmet Hakan bugünkü yazısında HDP’li vekillere yönelik olarak, “Madem canlı bomba olup kendini patlatmak, kutsanacak bir mücadele yöntemidir. Ne diye bu yöntemi sadece birkaç garibana bırakıyorsunuz ki? Parlamentoda ballı maaşlar alıp gel keyfim gel diyeceğinize… Gidip kendinizi patlatsanıza…” demişti.

"HDP ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ PUSULASINDAN VAZGEÇMEYECEK"

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada HDP’ye yönelik “Canlı bomba olun, hendeğe girin, kendinizi patlatın” önerilerinin “siyasal linç kampanyası” olduğu ifade edilerek, “HDP’nin özgürlük ve barış pusulasından vazgeçmeyeceği” belirtildi.

HDP'nin yaptığı açıklama şöyle:

“Partimizi demokratik siyaset alanından dışlamak için daha önce de pek çok girişim oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim dönemlerinde, binalarımıza ve çalışmalarımıza yönelik 400 civarında saldırı yaşandı. Bileşenimiz olan siyasi akımların geçmişte pek çok partisi kapatıldı ve milletvekilleri yaka paça Meclisten atıldı, ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Seçmenlerimize, Eş Genel Başkanlarımıza, MYK üyelerimize, milletvekillerimize, üyelerimize yönelik siyasal linç kampanyaları, fiziki saldırılar düzenlendi ve düzenleniyor. Tüm bu yaşananlara rağmen partimiz demokratik siyaset zeminindeki özgürlük, demokrasi, eşitlik ve barış mücadelesinden asla uzaklaşmadı, kararlılığından dönmedi.”

Son olarak Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olan ve CNN Türk kanalında program yapan gazeteci Ahmet Hakan’ın var olan siyasal linç kampanyasına bir kez daha büyük bir iştahla katılan tarzı, “halkların demokratik canlı bombası,” “alçaklar, korkaklar” şeklindeki sözleri kabul edebileceğimiz ve eleştiri sınırlarında ifade edilmiş düşünceler olarak görebileceğimiz sözler değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde yürütüldüğü anlaşılan “HDP’yi provoke etme” kampanyası beyhude, gazetecilerin bu ucuz kampanyaya alet olması ise kendileri ve Türkiye basın camiası adına üzücüdür.

Cumhurbaşkanı’nın son muhtarlar toplantısında Meclis’e talimat vererek milletvekillerimiz hakkında düzenlenen fezlekelerin işleme konulmasını istediği günlerde linç kampanyasına benzin dökmenin ne anlama geldiğini de biliyoruz. Biz bunu Hrant Dink’ten, Tahir Elçi’den hatırlıyoruz.

HDP, başladığı zorlu yolculuğu, tam da halklarımıza verdiğimiz sözün gereğini, yani özgür bir ülkeyi ve barış içinde kardeşçe yaşayacağımız bir ortamı var edinceye kadar ısrarla sürdürecektir”