BIST 1.325
DOLAR 7,94
EURO 9,48
ALTIN 462,83
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Periscope'un ismi değişti bakın ne oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, "Periscope" uygulamasının adının Türkiye'de "Scope" olarak değiştirdiğini duyuruldu.

Abone ol

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), "periscope.tv" alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter'ın globalde "Periscope" olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de "Scope" olarak değiştirdiği duyuruldu.

BTK'nın konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Twitter'ın “periscope.tv” isimli internet sitesine ve @periscopeco Twitter kullanıcı hesaplarına marka tecavüzü yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişim engelleme kararı verildiği ifade edildi.

Söz konusu kararın uygulanmak üzere dün Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İnternet ortamında bulunan yasa dışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi kararları 5651 sayılı Kanuna ve diğer bazı kanunlara dayalı olarak mahkemeler ve ilgili kurumlarca verilebilmektedir. Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır. Bu kapsamda, 'periscope.tv' alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter şirketi, globalde 'Periscope' olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de 'Scope' olarak değiştirmiştir. Uygulamanın web sitesinin alan adını ise 'pscp.tv' yapmıştır. Ayrıca erişim engelleme kararına konu @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır."

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli'den Barzani'ye sert tepki
Başbakan Binali Yıldırım'dan Van'da çok önemli mesajlar
Irak son dakika Kürt bayrağı kararı
Kılıçdaroğlu'ndan referandum sorusu
Büyükşehir’den okul birincilerine ödül
Kenan Işık'ın son hali nasıl sosyal medyada fotoğrafları var iddiası
Yorumlar