BIST 1.461
DOLAR 8,27
EURO 10,07
ALTIN 487,61
HABER /  EKONOMİ

Perakende satışları düştü

Perakende satış hacmi açıklandı. Buna göre Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 geriledi

Abone ol

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın aralık ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 9,5 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Aralık 2018'de bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 düşüş kaydetti.

İLETİŞİM ARAÇLARINDA ARTIŞ
Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 10,3, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1 azalırken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 21,7, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 19, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,4 gerilerken, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 16,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,4 artış gösterdi.

CİROLAR NE KADAR OLDU?
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Aralık 2018'de bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,1 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,6, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 0,5 arttı.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'ye yatırımda lider İtalya oldu
7 Mart kandil mi var Regain Kandili 2019 ne zaman?
Kadıköy'de 13 katlı inşaatta yangın! Patlama sesleri geliyor
Poşet formalı Messi'nin annesi konuştu: Taliban oğlumun peşinde
Galatasaray men cezası alacak mı? Başkan'dan flaş sözler
Fatih Altaylı'ya yayını Abdullah Gül mü ayarladı? Çağlar Cilara konuştu
Babalar günü ne zaman 2019 geri sayım kaç gün var?
MHK Başkanı belli oldu Sabri Çelik kimdir?
Binali Yıldırım: İstanbul 4.0 projesiyle geliyoruz
Tanzim satışları sonrası market fiyatları çakıldı! Rakamlara bakın
Yorumlar