HABER /  EKONOMİ

Dolarda dalgalanma devam ediyor 15 Şubat rakamları

Güney Afrika'dan gelen olumsuz haberlerle dolar  29 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Uzmanlar doların 5.37'lere kadar yeniden yükselebileceğini ifade etti.

Dolar dün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın "finansal istikrara katkı sağlayacak yönde likidite adımları atılabilir" ifadelerinin ardından 29 Ocak'tan beri en yüksek olan 5.3240'ı test etti. Daha sonra gevşeyen dolar 5.27'lere indi.

Ancak Çetinkaya’nın açıklamalarının yanısıra Güney Afrika’dan gelen olumsuz haberler gelişmekte olan ülke para birimleri genelini baskıladı. Bu da doların bu ülkelerin para birimleri karşısında yükselmesine neden oldu.

Güney Afrika’da elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını üreten ancak borç yükü altındaki Eskom’un hizmet ayrıştırması uygulayacağını açıklaması ile borcun daha da yükselebileceği ve işsizlik endişesiyle rand öncülüğünde tüm gelişen ülkeler para birimlerine baskı yarattı. Dolar 15 Şubat'ta 5.28'in biraz üstünde Euro ise 5.97 seviyelerinde işlem görmeye başladı. 

Uzmanların dolar kuru ile ilgili görüşleri ise şöyle:

Alan Yatırım – Dolar Yorumu
Dolar 5,30 seviyesini test edilebilir… Haftaya primli başlayan dolar, dün itibari ile 5,28 seviyelerinde seyrederek 5,30 direncini test etmeye yaklaştı.  Türk Lirasındaki reel faiz farkı hala çekiciliğini korusa da global resesyon ile ilgili endişeler ve haber akışları etkisini arttırmakta olup, doların global bazda değer artışını destekliyor.

DALGALANMA ARTABİLİR
Bölgesel Jeopolitik riskler ile Mart yerel seçimlerinin yaklaşması, Türk Lirası ile ilgili risk faktörlerini arttırmaya devam etmektedir. Ayrıca akşam saatlerinde Moody’s, Türkiye ile ilgili derecelendirme raporunu yayımlayacak olması dalgalanmayı arttırabilir.

5.37'YE ÇIKABİLİR
Oyak Yatırım – Dolar Yorumu
Dolar/TL'de 5.2650 destek seviyesi… Dolar/TL 5.2650 ve 5.2130 destek seviyeleri üzerinde zayıf görünüm sürebilir. 5.3100 direnç seviyesinin kırılması durumunda ise 5.3700 direnç seviyesi olarak izlenebilir. İşte dolar kurundaki son rakamlar:

Saat 17:32'de kur

Saat 13:05'te dolar kuru

Saat 12:13'de dolar kuru

Saat 08:30'da dolar, euro ve sterlin

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Poşet formalı Messi'nin annesi konuştu: Taliban oğlumun peşinde
İspanya erken genel seçime gidiyor
Galatasaray men cezası alacak mı? Başkan'dan flaş sözler
Babalar günü ne zaman 2019 geri sayım kaç gün var?
Binali Yıldırım: İstanbul 4.0 projesiyle geliyoruz
Ziynet Sali Erkan Erzurumlu ile evlendi! Eşi bakın ondan kaç yaş küçük
Yorumlar 3 yorum