BIST 1.361
DOLAR 8,55
EURO 10,15
ALTIN 497,69
HABER /  GÜNCEL

Dolapta yakalanan darbeci albayı WhatsApp mesajları ele verdi

FETÖ'nün darbe girişimini yönetmek için darbeci askerlerin WhatsApp'ta oluşturdukları grup üzerinden yazışma yaptığı ve darbe girişimini oradan yönettikleri tespit edildi.

Abone ol

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çengelköy'deki darbecileri yöneterek 45 kişinin şehit edilmesinden sorumlu olan ve 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan darbeci albay Muammer Aygar, WhatsApp yazışmaları, güvenlik kamerası görüntüleri ve telefon görüşmeleri gibi birçok delile rağmen FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatları sonrasında mahkemede yaptığı savunmasında tüm suçlamaları inkar etti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında aktif rol alarak birçok vatandaşın şehit olması veya yaralanmasında talimatları bulunan darbeci sanıklar, yargılandıkları davalarda, elde edilen görüntü, ses kayıtları ile tanıkların teşhis ve anlatımlarına rağmen savunmalarını "inkar politikası" üzerine kurmayı sürdürüyor. Cezaevine girdikten sonra örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezlerin birçoğu, kanıtlanan delillerle çürütüldü.

Darbecilerin sözde "Sıkıyönetim Atama Listesi"nde Genelkurmay 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanı olarak görevlendirilen Aygar da darbe girişiminin ardından mahkemelerde hesap sorulan diğer darbeci terör örgütü üyeleri gibi, yargılama aşamasında örgütün yönlendirmesiyle inkar taktiğini uyguladı.

DARBE GİRŞİMİNDEN BİR GÜN ÖNCE...Soruşturma aşamasında elde edilen delillere göre, darbe girişiminden bir gün önce Kuleli Askeri Lisesi Okul Komutanlığı görevini darbeci Albay Mürsel Çıkrıkçı'ya devreden Aygar, darbe girişimi gecesinde ise hiçbir görevi bulunmamasına rağmen Kuleli'ye gelerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çengelköy'deki darbecileri yöneterek görevlendirmeleri yaptı. Darbe girişiminde, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bulunan darbeci yarbay Turgay Ödemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bulunan darbeci yarbay Adnan Uygun ve Çengelköy'de bulunan darbeci albay Mürsel Çıkrıkçı'ya telefonda emirler veren Aygar, bu bölgede şehit olan 45 vatandaşın şehit edilmesinin azmettiricisi oldu.

DOLABIN İÇİNDE SAKLANDIĞINI İNKAR ETTİ: Kalkışmanın başarısız olmasının ardından Antalya'ya kaçan Aygar, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sefai B'nin evinde yakalandı. Evde yapılan aramada saklandığı giysi dolabının içinde yakalanan Aygar, bu durumu da inkar etti. Aygar, kıyafet almak için dolaba yanaştığını savundu. Olayın ardından gözaltına alınan ve bir süre sonra serbest bırakılan Sefai B de üniversiteden ihraç edilirken hakkında "silahlı örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçundan dava açıldı.  Aygar, savcılığa verdiği ifadesinde darbeci Albay Çıkrıkçı ile Kuleli Asker Lisesi iç bahçesinde karşılaştığını, Çıkrıkçı'nın kendisine "TSK yönetime el koydu" dediğini öne sürdü. 

EMRİNDEKİ ALBAYI BAHANE ETTİ: Telefonun sesinin kısık olduğu gerekçesiyle darbe girişimi esnasında 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın cevapsız aramasını duymadığını iddia eden Aygar, "Kalabalıktan biraz uzaklaşarak rdim. O da bana 'Kuleli' de bir şeyler mi oluyor?' dedi. 'Komutanım burada garip bir şeyler oluyor, görevi devralan yeni arkadaş birtakım görevlendirmeler yapmış, sağa sola insanlar gidiyor' dedim. Bana 'Kim? Mürsel mi?' dedi. Ben de 'Evet' dedim. Sonrasında 'Tamam' diyerek kapattı." şeklinde beyanda bulundu.

WHATSAPP YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKTI: Darbeci sanık, her ne kadar bu şekilde konuşmalar yapsa da bunun bir "taktik" olduğu WhatsApp yazışmalarından ortaya çıktı. Darbe girişimi esnasında "Yurtta Sulh" WhatsApp grubuna birçok mesaj atan Aygar, darbeci eski tuğgeneral Eyyüp Gürler'in "Ordu komutanı alındı mı?" şeklinde sorusuna, "Kuleli'ye henüz gelmedi, 'Mürsel'i kontrol edemiyorum' diyerek davet ettim" şeklinde yanıt verdiği ortaya çıktı. 

Daha sonraki yazışmalarda "1.Ordu Komutanından haber var mı? Kuleli'ye gelmedi henüz. Helikopter geldi. Hazır bekliyor."  şeklinde mesajı bulunan darbeci Aygar'ın asıl amacının Dündar'ı, Çengelköy'e getirerek derdest etmek olduğu anlaşıldı.

MESAJLARIN İÇERİĞİNDE NE VARDI: Darbe girişiminde yer aldığını inkar eden Aygar'ın köprülerin işgal edildiği esnada "Yurtta Sulh Biziz" WhatsApp grubuna "1 köprünün Avrupa'da geçiş kısmı durduruldu", "1. köprünün Avrupa istikameti durduruldu", "2. köprü polis noktasına girildi. Sorun gözükmüyor", "2. köprüde polisler emirleri dinliyorlar. Sorun yok", "1 .ork. (1. Ordu Komutanı) sürekli Kuleli k.nını (Kuleli Komutanı) arıyor. Bilgi." şeklinde mesajları attığı tespit edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ufka yolculuk sınav tarihleri 2019 online yazılı sınav ne zaman?
Ufka yolculuk sınav tarihleri 2019 online yazılı sınav ne zaman?
Mevlüt Uysal: Asılsız söylentilere kulak asmayın
Mevlüt Uysal: Asılsız söylentilere kulak asmayın
Kurban Bayramı 2019 ne zaman başlıyor hangi ayda?
Kurban Bayramı 2019 ne zaman başlıyor hangi ayda?
Fahrettin Altun'dan kritik Suriye açıklaması!
Fahrettin Altun'dan kritik Suriye açıklaması!
Turabi ile Ayda aşk mı yaşıyor canlı yayında gözden kaçmadı!
Turabi ile Ayda aşk mı yaşıyor canlı yayında gözden kaçmadı!
Tekirdağ'da eylem hazırlığındaki 6 PKK'lı yakalandı
Tekirdağ'da eylem hazırlığındaki 6 PKK'lı yakalandı
Milli Eğitim Bakanlığı yapay zeka için öğretmenleri Almanya'ya gönderecek
Milli Eğitim Bakanlığı yapay zeka için öğretmenleri Almanya'ya gönderecek
Eskişehir merkezli 6 ilde fuhuş operasyonu: 15 gözaltı
Eskişehir merkezli 6 ilde fuhuş operasyonu: 15 gözaltı
Cemre ne zaman düşer 2019 ilk nereye düşecek?
Cemre ne zaman düşer 2019 ilk nereye düşecek?
Antalya açıklarında amatör balıkçıların can pazarı
Antalya açıklarında amatör balıkçıların can pazarı