BIST 7.949
DOLAR 28,86
EURO 31,50
ALTIN 1.888,97
HABER /  EKONOMİ

Pegasus Havayolları büyüyor

Esas Holding A.Ş. bünyesindeki Pegasus Havayolları, İzmir Havayolları'nın yüzde 20 hissesini satın aldı.

Abone ol

Esas Holding A.Ş. bünyesindeki Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, İzmir Havayolları'nın yüzde 20 hissesinin 8,2 milyon YTL'ye Esas Holding'e geçtiğini bildirdi. Sabancı, yaptığı açıklamada, İzmir Havayolları ile geçen Haziranda başlayan görüşme sürecinin dün tamamlandığını ifade etti.

İz Air'i 1 aydır fiilen yönettiklerini vurgulayan Sabancı, ''İzmir Havayolları'nın yüzde 20 hissesinin Esas Holding'e satışı kesinleşti'' dedi. İzmir Havayolları'nın 118 ortağı olduğunu ifade eden Sabancı, ''Bugün itibarıyla çok ortaklı İzmir Havayolları'nın en büyük ortağı Esas Holding oldu. Böylelikle Türkiye'de gelişmeye en müsait pazar olan İzmir'de büyük ağabeyimiz THY'den sonra 2. büyük oyuncu oluyoruz'' diye konuştu.

İzmir Havayolları'nın yüzde 20 hissesine 8,2 milyon YTL'ye sahip olduklarını dile getiren Sabancı, bu havayolu şirketinin 8 kişilik yönetim kurulunun 5'ini alarak stratejik ortak konumuna yükseldiklerini kaydetti.

6 YENİ UÇAK SİPARİŞİ
Sabancı, Pegasus Havayolları'nın Sabiha Gökçen'de en büyük, KKTC'de 2. en büyük ve İzmir Havayolları'nın Adnan Menderes'te 2. en büyük hava yolu şirketi olduğunu belirterek, ''Pegasus yavaş yavaş doğru pazarlarda 1 ya da 2 numara oluyor'' dedi. Boeing ile dün 6 yeni uçak alımı için anlaşma yaptıklarını ve uçakların 2012 yılına kadar teslim edileceğini belirten Sabancı, Pegasus'ta kendi yönetimlerinde aldıkları ilk uçağın da bu yıl filoya katılacağını söyledi.

İzmir Havayolları'nda yaş ortalaması 2 olan 3 uçak bulunduğunu vurgulayan Sabancı, bunlarla birlikte yaş ortalaması 6-6,5 olan 19 uçaklık filoya sahip olduklarını kaydetti. Sabancı, ''Çok heyecanlı bir döneme giriyoruz. İzmir referanslı uçuşlarımızı yoğunlaştıracağız'' diye konuştu.

İŞ BAŞVURULARINDAN 10 YTL ALINACAK
Pegasus'ta saçma fikirlerin yüzde 51'inin kendisinden çıktığını belirten Sabancı, yolcuları daha ucuza taşıyabilmek için yemeği satmaya başladıklarını söyledi. Sabancı, ''Poğaça verilmesinin şirkete maliyeti 700 bin avroydu. Bedava poğaça istiyorsanız yeri burası değil'' dedi.

Bu politikası nedeniyle zaman zaman eleştirildiğini ifade eden Sabancı, ''Kefenin cebi yok'' şeklinde e-mailler aldığını söyledi. Pegasus Havayolları'nda geçen yıl 128 kişiyi işe aldıklarını ve bunun için 76 bin 601 kişinin iş başvurusunda bulunduğunu kaydeden Sabancı, şunları söyledi: ''Ben de (Bundan sonra iş basvurusunda bulunanlardan 10 YTL alın, bunun 2 YTL'sini yardım kuruluşlarına verin) dedim. İnsan kaynakları önce Türkiye'nin ekonomik koşullarını gerekçe göstererek karşı çıktı, sonra da (Başvurulardan 20 YTL alın) dedi.

Gelecek haftadan itibaren Pegasus'a iş başvurusunda bulunanlardan 10 YTL alınacak. Eğer bunu uygularsak başvuru sayısı da 5 bine düşer diye düşünüyorum.''