BIST 8.009
DOLAR 28,94
EURO 31,85
ALTIN 1.904,80
HABER /  GÜNCEL

Paranın devlerinde pazartesi paniği

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının, ABD'nin kredi notunu düşürme kararını telekonferansla değerlendirmesi bekleniyor.

Abone ol

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının, yarın sabah Asya piyasaları açılmadan önce bir kez daha Standard and Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürme kararını telekonferansla değerlendirmesi bekleniyor.

Japon haber ajansı Jiji Press'in haberinde, ABD, Almanya, Japonya, Kanada, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin oluşturduğu G7 ülke temsilcilerinin, S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürme kararına karşı piyasalarda oluşabilecek panik havasını önlemek için ortak bir açıklama yayınlayabilecekleri belirtildi.

S&P'nin kararının ardından dünyada elinde en fazla ABD tahvili bulunduran ikinci ülke Japonya, kararın bu ülkenin hazine tahvil alım politikalarında değişiklik yapmayacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

Japon medyasında yer alan haberlere göre, G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının yapacağı görüşmede Japonya'nın bu duruşunun arkasında olduğunu yineleyeceği tahmin ediliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, önceki akşam dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek ''AA ''ya çekmiş, kredi not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.

Kuruluş, bir kademelik not indirimine gerekçe olarak ülkenin büyüyen bütçe açığı ve artan borç miktarını göstermiş, not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirleyerek, 12-18 ay içinde ikinci bir not indirimi yapabileceği uyarısında bulunmuştu.

S&P, kurulduğu 1941 yılından bu yana ABD'nin uzun vadeli kredi notunu en yüksek yatırım yapılabilir seviye olan ''AAA''da tutuyordu.

ORTADOĞU PİYASALARI DÜŞTÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un ABD'nin uzun vadeli kredi notunu tarihinde ilk kez düşürmesi kararının etkileri bugün işleme açılan Ortadoğu piyasalarında hissedilmeye başlandı.

Uluslararası piyasalarda pazar günü işlem yapılan az sayıdaki borsadan biri İsrail'de Tel Aviv Borsası'nın temel göstergesi TA-100 endeksinin yüzde 6,3 değer kaybetmesinin ardından işlemlere ara verildi. Borsada en büyük 25 şirketi temsil eden TA-25 endeksi ise yüzde 5,2 oranında geriledi.

Haftanın ilk işlem gününde Suudi Arabistan Borsası'nın temel göstergesi TASI endeksi yüzde 0,89, Kuveyt Borsası da yüzde 2,09 oranında değer kaybetti.

Gözler, yarın açılacak Asya piyasalarına çevrilmiş durumda. Zira uluslararası piyasalarda ''Kara Cuma'' olarak tarihe geçen haftanın son işlem gününde Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin İtalya ve İspanya'ya yayılacağı endişelerinin yanı sıra ABD ekonomisine ilişkin kaygılarla sert düşüşler görülmüştü.

Geçen haftanın tamamında Avrupa'da Londra Borsası'nda FTSE-100 Endeksi yaklaşık yüzde 10, Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 13 ve Paris Borsası'nda Cac 40 Endeksi de yaklaşık yüzde 11 oranında değer kaybetti.