BIST 9.341
DOLAR 31,12
EURO 33,76
ALTIN 2.034,25
HABER /  DÜNYA

Kendi idrarlarını içiyorlar!

Tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ABD'nin en büyük eyaleti Teksas, su sıkıntısının üstesinden böyle gelecek.

Abone ol

Tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ABD'nin en büyük eyaleti Teksas, su sıkıntısının üstesinden gelebilmek için geri dönüşüme başvuracak.

Teksaslılar, çok hoşlarına gitmese de kendi idrarlarını içmeye hazırlanıyor.Teksas'ın 27 bin nüfuslu Big Spring kasabası, su sıkıntısının çok daha beter bir duruma gelmemesi için içme suyunu idrardan sağlamaya karar verdi. Geri dönüşüm projesinin başındaki isim John Grant, "normalde bir çaya akan kanalizasyonun temiz suya çevrileceğini" belirtti.

Proje kapsamında, atık su içindeki her şeyi temiz suya çevirecek olan 13 milyon dolarlık bir tesis kurulacak.

ASTRONOTLARINKİ KADAR GELİŞMİŞ DEĞİL

Teksas'ta son birkaç ay içinde en az yağmurun yağdığı Big Spring dışında, büyük kentler de benzer projeler planlıyor. Örneğin, California eyaletinin başkenti Los Angeles, azalan temiz rezervini korumak için 700 milyon dolarlık bir proje tasarlıyor.

Öte yandan, Space.com "kurulacak geri dönüşüm sisteminin idrar dışında kanalizasyondaki diğer atıkları da dönüştüreceğini ancak astronotların uzayda kullandığı sistemden farklı olduğunu" ifade etti. Astronotların kullandığı geri dönüşüm sistemi sadece idrarı değil, teri de içilebilir suya dönüştürebiliyor.